logo 2008

Únos Ellie

[ timeline ]   [ diskusia ]   [ rymovanie ]   

28. 11.
Začína rozcvička na Haluzi.

30. 11.
Registrujú sa Zbaštené mrkvičky a ťažko failujú pri riešení rozcvičky. Zakladajú svoju stránku http://www.sweb.cz/zbastene.mrkvicky/, kde v priebehu Haluze píšu o svojich pokrokoch. A okrem iného aj o tom, ako si spravili tajnú frázu.

1. 12. až 4. 12.
Zbaštené mrkvičky pokračujú v kariére úspešným vyriešením jedinej úlohy rozcvičky a krásnym 89. miestom (z 94) v puzzle kole

noc zo 4. 12. na 5. 12.
Po sérii neúspechov pristupujú Zbaštené mrkvičky k "alternatívnej stratégii" a unášajú Ellie. Tá ešte stíha na blogu SME zanechať odkaz, že ju uniesli. http://blog.sme.sk/diskusie/reaction_show.php?id_reaction=8539309

7. 12.
Počas reťazového kola Mrkvičky bližšie nešpecifikovaným spôsobom nútia Ellie riešiť za nich úlohy. Tá asi pol hodiny pred koncom nátlak nevydrží a začne prezrádzať riešenia úloh, ktoré pozná. (Na poslednú chvíľu robené úlohy, ako tú s fotkami tímov, samozrejme nevie.) Časy riešenia niektorých úloh u Mrkvičiek sú prudko podozrivé, to im ale nedochádza.

7. 12. večer
Ellie nenápadne presviedča Mrkvičky, že aby po nej nik nepátral (čo je v ich záujme), mala by ostatným orgom poslať video, v ktorom im vysvetlí, že na nich kašle. Do videa však ukryla dve správy: "unesli mě" (dĺžky strihov) a "najdi můj login" (treba si všimúť slovenské slová primiešané do českého textu, nahradiť ich správnymi českými a prečítať prvé písmená). Spomínaný login je littleellie47, pod ktorým nahrala uvedené video na YouTube. Hľadanie v Googli ukáže okrem YouTube aj diskusiu na SME. Medzi stránkami, ktoré Ellie navyrábala, je kopa liniek, aby aj slepý našiel všetky, akonáhle nájde jednu a napadne ho poriadne sa pozerať. Ehm. Zlý vtip :)

noc zo 7. 12. na 8. 12.
Ellie je donútená vyriešiť za mrkvičky celú dlhodobú sadu. Počas toho prichádza na nápad, ako odosielať správy: píše nové príspevky do diskusie na SME, kde vždy interpunkciou vyznačí pár slov správy: http://blog.sme.sk/diskusie/user_reaction_list.php?id_user=135252. Takto odošle správu "potrebuju pomoc pokud tohle ctes napis mi na mou stranku na wikipedii do diskuze ozvu se"

Spraví si konto na last.fm a hodí do playlistu pesničky, ktorých prvé písmená autorov pošlú odkaz "nutia ma riesit dozeraju [na to] co pisem" http://www.last.fm/user/littleellie47/tracks.

Spraví si stránku na wikipédii. Toto všetko vyzerá dostatočne nevinne, takže Mrkvičky, ktoré ju strážia, nič netušia.

8. 12. 10:00
Orgovia Haluze rozhorčene zverejňujú video od Ellie a ospravedlňujú sa, že kolo rušia.

8. 12. 10:45
Pääjohtaja si ako prva pridava Ellie na last.fm medzi friendov. V nasledujúcej hodine pribudnú Ellie friendi lol-who-am-i, societasleptony, ororok, stinny1108 a U_N_O. A odvtedy počet priateľov Ellie rastie v podstate lineárne.

8. 12. 11:00
Prvé tímy (Red dwarf, Prvky sloučené, lol-who-am-i) píšu Ellie do diskusie na Wikipédii. Tá je následne uzamknutá kvôli tomu, že tam neregistrované tímy písali "kraviny". Zúfalá Ellie sa zmôže len na smutného smajlíka a rozmýšľa, čo ďalej.

8. 12. 11:45
Tímy začínajú písať orgom, že sa do diskusie nedá prispievať. Orgovia nechápu čo sa deje a (naštvatí na Ellie, keďže si o nej myslia len to najhoršie) odmietajú sa s tímami baviť. Univerzálna odpoveď posielaná tímom: Neviem o com hovoris. Aka ($tema)? A po tom, co nam vyviedla, by sme o Ellie najradsej najblizsieho pol roka ani nepoculi. Prosim nepiste nam o nej, beztak sme z jej pristupu vytoceni.

8. 12. 12:36
Vlhká Jáma ako prvá kontaktuje na chate jedného z Mrkvičiek a začína vyzvedať, aká že je jeho najobľúbenejšia vec na svete.

8. 12. 13:30
Ellie sa registruje na Facebooku a zakladá diskusnú skupinu aby mohla ľahko písať a čítať odkazy.

14:01
Po malom nedorozumení Zirland ruší uzamknutie Wikipédie, tímy na to reagujú, za 11 minút pomoc ponúka 5 tímov. Za trištvrte hodinu *#*$^ wikipedisti rušia diskusiu úplne.

15:30
Odozva tímov nadobúda epické rozmery. Ellie píše na SME: "Děkuji za podporu. Nemůžu odepsat jinak, sleduji mě."

16:30
Ellie dopisuje "Ozvu se na facebooku o půlnoci."

9. 12. 0:05
Ellie už má doslova zástupy friendov na last.fm aj facebooku. Chvíľu po polnoci zverejňuje oznam, že jej nič nie je, a posiela účastníkom detský kútik. V ozname je v prvých písmenách viet "odhlaste je snad me pustej". Navyše sa v ňom Ellie snaží odkomunikovať spôsob, akým Lucka z Mrkvičiek vyrobila svoje slovo do hesla. V detskom kútiku má každá z úloh alternatívne riešenie: V zápalkách je morzeovka vo vrchu a spodku znakov (je/nie je hlavička), do krížovky treba namiesto obrázkov vyplniť text sponad nej, a v omaľovánke prečítať písmená oblastí, na ktoré ukazuje prst. (Slová boldom naznačovali, že dôležité je to, na čo niečo ukáže, a že sa na vylúštenie stačí iba pozerať.) Po vyriešení všetkých troch úloh pripočítame k riešeniam čísla zo štvrtej časti a dostávame "janci je paranoidny".

11:47
Detský kútik zjavne nerobil riešiteľom problémy. Naopak, problémy mnohým robí zdravé usudzovanie, kedy riešenie detského kútika (ktoré Ellie krvopotne pred únoscami ukryla) obratom posielajú práve jej naspäť, prípadne sa mailom jej alebo orgov pýtajú na to, kde akože majú odpovede na jednotlivé úlohy zadávať.

12:30
Aj keď už majú riešitelia pred sebou všetky stopy, stále sa nič neudialo. Ellie začína byť zúfalá.

13:40
Ellie dopisuje na SME: Odhlaste me unosce z Haluze, prosim! Pomoc! Tajnou frazi znate, ne?

15:20
Lenže ju nevedia. Ešte stále nik z Káju nevytiahol jeho obľúbeného klokana. Ellie robí čo môže a na facebooku napovedá ako na neho.

15:38
Ako prvý tím skúša Biotop s celkom slušnou zbierkou dôkazov kontaktovať orgov. Slušne ale dôrazne im je vysvetlené, že orgovia to celé považujú za zlomyseľný výmysel Ellie a nemienia sa tým zaoberať.

17:14
Neznámy tím, o ktorom sa neskôr ukáže že ide o Biotop, si registroval adresu zbastene.mrkvicky@email.cz a z nej posiela vierohodne sa tváriaci e-mail v ktorom žiada odhlásenie zo súťaže. Jediná chyba: ako tímové heslo skúša iba riešenie detského kútika.

22:00
Vlhká jáma naďalej najbližšie ku zisteniu klokana, momentálne v treťom kole zo štyroch.

23:54
Vlhká jáma ako prvá získava klokana. V tomto okamihu majú ako prví teoretickú šancu naskladať celú tímovú frázu Mrkvičiek: Jančiho slovo je "paranoidný" (sám to píše na webe, takisto Ellie to potvrdzuje v detskom kútiku), Kájovo "klokan", Luckino sa vyrobí tak, že zoberieme sloveso, ktoré sa s "klokan" zhoduje na čo najviac miestach (postup vysvetľuje Ellie v plaintexte na Facebooku, Mrkvičky sa stránke hovoria o aliterácii) -- teda sloveso "kloktá", a Moblovo slovo je "whiskey". (Mesto na fotkách je Zurich, autor je James Joyce a jeho dielo je Finnegans Wake. Ešte upozorníme, že nie "whisky", v tomto prípade ide o írsku, nie škótsku verziu.) Všimnite si, že sa slová do frázy skladajú v abecednom poradí mien autorov.
(Ellie nedomyslela, že prvé slovo frázy sa dalo pochopiť aj ako "Jančiho". Nedivme sa jej príliš, v tom strese odviedla aj tak výbornú prácu.)

10.12. 00:15
Ellie na Facebooku upozorňuje na xchat, kam treba ísť z Káju vytiahnuť klokana.

00:38
Vlhká jáma sa sťažuje na chate Haluze, že sa jej nedarí poslať mail, vyzerá to na to, že ich provider sa dostal do blacklistu.

02:15
Druhý riešiteľ prerušil debatu s Kájom približne otázku pred vyriešením a išiel spať. Tretia riešiteľka sa ešte drží.

02:51
Prvky sloučené ako druhé v poradí vedia klokana. Už predtým mali neúspešný mail s frázou obsahujúcou whiskey, takže momentálne sú horúcim kandidátom na úspech. Ak posledná členka nezaspí.

06:39
Vlhká jáma píše z falošnej adresy "klokan kloktá whisky" a pýta si login tímu. Sú upozornení na dve chyby a dostávajú od orgov otázku, či je login tímu (ktorý je úplne zjavný, btw) naozaj to, čo chcú.

09:28
Prvky sloučené píšu "klokan kloktá whiskey" a chcú Mrkvičky odhlásiť. Sú upozornení na chýbajúce slovo.

12:03
Vlhká jáma korektnou frázou odhlasuje Mrkvičky z Haluze. Orgovia odpovedajú, že sú veľmi vyťažení, ale že tím odhlásia, akonáhle sa k tomu dostanú.

okolo 13:00
Moblo pridáva na svoj web pár ďalších poznámok ku fotkám. Zhodou okolností sa podľa nich dá ľahšie identifikovať, o aké mesto ide.

20:42
Po zblúdení zo správnej cesty a následnom jemnom nakopnutí späť aj Prvky sloučené úspešne odovzdávajú odkaz od "odhlasujúcich sa Mrkvičiek".

11.12. 00:04
Ešte je priskoro na nárek skúša správne heslo s "whisky" namiesto "whiskey". Dostávajú upozornenie o drobnej, ale ako by znalec povedal, veľmi závažnej chybičke.

00:11
Biotop ako štvrtý v poradí získava klokana. Boj o tretieho úspešného záchrancu začína byť zaujímavý.

00:19
Ešte je priskoro na nárek opravili heslo a sú tretím tímom, ktorému by sa podarilo Mrkvičky odhlásiť. V tú istú minútu Biotop skúša frázu "paranoidni janci janci, ze klokan s jeho whisky tanci" a dostáva patričnú odpoveď.

01:16
Biotopu už chýba len opraviť "whisky".

02:00
Po pomerne intenzívnej mailovej výmene s orgami má už aj Biotop heslo správne a spokojne sa odoberá spať.

02:05
Orgovia spracúvajú prijatú požiadavku, odhlasujú Mrkvičky z hry a posielajú im o tom mail na ich registrovanú adresu.

02:15
Mrkvičky zisťujú že zmizli z výsledkovky a dostali na tímový e-mail správu o odhlásení. Vo vzniknutej panike Ellie berie zo stolu čísi mobilný telefón a nikým nestrážená zdrhá.

02:20
Ellie telefonuje Mišofovi a vysvetľuje situáciu. Organizuje sa jej vyzdvihnutie a prevoz domov.

02:25
Mrkvičky si všímajú že Ellie zdrhla. Po chvíľkovej panike sa jednohlasne zhodnú, že niet inej cesty: spúšťajú plán B, s kódovým označením "prd vo vetre". Pochybujeme, že o nich tak skoro niekto v našich končinách zavadí.


Hrdý titul Záchrancu Ellie získava tím Vlhká jáma.
O niečo menej hrdý titul Pomocný záchranca Ellie získavajú ostatné tri tímy, ktoré orgom nahlásili správne heslo.
Ellie ďakuje všetkým, ktorí sa pokúšali o jej záchranu, povzbudzovali ju milými slovami odosielanými rôznymi spôsobmi na rôzne kontá, ktoré v snahe ozvať sa svetu povyrábala. Želá vám všetkým veľa dobrých nápadov v Nočnej šichte. Budete ich potrebovať :)