Naša cesta TMOU (ročník 8, rok 2006)

Mišofovo hodnotenie stanovíšť

Tmou sa nám páčila. V tomto texte sa snažím dosť často popísať, čo jej chýbalo do dokonalosti, preto môže občas vyznievať negatívne. Nie je to zámer, len občas proste nenapíšem to pozitívne dosť výrazne. U tých dobrých skôr píšem náš postup lúštenia, to snáď ich autorov zaujíma rovnako ako chválospevy :-)

(Aj keď trocha pravdy je aj v tvrdení, že Tmou 7 sa mi páčila viac.)

-1 registrácia pred štartom

Tlačenica. Ja s tým nemám problém, ale ťahať do davu ľudí z batohom nežnejšiu časť nášho tímu nebolo práve najšťastnejšie, bála sa, že ju udupú, umlátia batohmi, a tak. A ešte prieťahy. Na to, že šlo o ôsmy ročník, to bolo dosť nezvládnuté.

0. štart na Planýrce

Mišofovo hodnotenie: 3/10

Rád si podobným spôsobom zablbnem, a keby bol štart zorganizovaný dobre, užil by som si to o dosť lepšie... a našli by sme sa efektívnejšie a rýchlejšie. Už to na fóre odznelo veľakrát, ale zopakujem: Nejasnosti v pravidlách tejto hre VEĽMI ublížili.

Najskôr šlo o samotné mobily. My (skupina B) sme mali povolené všetko, čo vieme poslepiačky. A vytočiť Yoya (ktorý je v mojom zozname jediný na Y) medzi to patrí. Ako sa ukázalo po skončení, síce som to zvládol, ale nepomohlo. Škoda, mohli sme byť o dosť skôr.

Druhá možnosť bola zarevať názov tímu a miesto stretnutia akonáhle sa začne, skôr ako ostatní účastníci, neodchovaní sústredkami, prekonajú rozpaky. Orgovia mi vzali aj toto. Explicitne som sa spýtal na to, ako spoznáme štartový signál. Dozvedel som sa spolu s celým B, že bude daný orgami z MEGAFÓNU. Potom sa nahlas pustila hymna Tmou z reprákov. Čakáme, nič sa predsa nedeje, skončí hymna, bude štart. Lenže počas nej naša skupina voľne a plynule začala hrať a akosi ich nik nezastavil. Dosť nezvládnuté zo strany orgov.

1. Cyrilika

Mišofovo hodnotenie: 6/10

Princíp šifry veľmi pekný, pochopenie princípu keď už sme mali nejaké plaintexty bolo pomerne ľahké. Predsa len sme už skúšali všelijaké zverstvá, a to, že diakritika môže byť samostatne a samohláska nemusí, nás nemôže prekvapiť. Krásna úloha, a sama o sebe za plných 10 mojich drahocenných bodov. Spájanie viac písmen do jedného obrázka sme tipovali už po prvom slove, kľúčom k rozbitiu princípu bola pochopiteľne dvojica slov ZASTAVIL a ZASTÁNCE, ako ináč.

Realizácia mizerná. 10/10 by táto šifra dostala, keby šlo o texty pamätných tabulí, ktoré sú niekde v centre na rozumne veľkej ploche, a keby hráči toto dostali V ZADANÍ oznámené. Google ako jediná rozumná metóda zisťovania odpovedí je na prvom stanovišti FAKT dosť zlý nápad.

2. Tic-Tac

Mišofovo hodnotenie: 8/10

Opäť skvelý nápad, a opäť trochu nezvládnutá realizácia.

Morzeovku sme odhadli pomerne ľahko, papierik, čo sme dostali, napovedal dostatočne. Rozpoznávať chute bolo utrpenie, ale to patrí k "opruzu na šest", to berieme. A bavili sme sa skvele.

Kde teda vidím nezvládnutú realizáciu?

Nápoveda. Naše riešenie vyzeralo: Asi 5-10 minút presun do KFC. Asi 5 minút rozjímania, či to ideme otvoriť a či je to morzeovka. Dobre vyše hodiny rozpoznávanie chutí. K displeju sa zberáme 1 hodinu a 40 minút od dostania zadania.

Bolo neuveriteľne demoralizujúce, keď sme sa od iného tímu dozvedeli, že sme mohli tých 1:40 presedieť so založenými rukami. Keby sme čakali na nápovedu, mali by sme len o 20 minút horší čas.

Dať ako nápovedu odhalené príchute po dvoch hodinách? Neurazte sa, ale šlo to aj lepšie, minimálne ste mali dosť zlý odhad, ako dlho trvá rozpoznávanie chutí priemernému tímu.

Podľa mňa omnoho lepší postup by bolo po hodine povedať nápovedu "dôležité je roztriediť chute v poradí, v akom sú tictacy v rúrke, ak ste si zničili zadanie, tu máte ďalšie, ak to nedáte, príďte si o ďalšie dve hodiny po obrázok".

3. Displej

Mišofovo hodnotenie: 6/10

Princíp dosť jasný ale pekný, miesta na kružnici a cieľ v strede, toto vymyslia aj slabšie tímy, vhodné na začiatok.

Výhoda jak sviňa pre brnenské tímy. Ešteže sme jedného v tíme mali, inak odhadujem tak +30 minút, kým by sme nazbierali dosť bodov na istotu, že je to kruh.

4. Komiks

Mišofovo hodnotenie: 3/10

Nezáujem až nuda. Možno je to tým, že k Čtyřlístku nemám citový vzťah. Jediným (ale zato skvelým) kladným bodom boli natierači, tam som sa schuti nasmial. Ale na druhej strane VÝRAZNÝM záporným bodom bola ZBYTOČNÁ a mätúca veta o otočení mapy. Postup sa zdal byť nám ako skúsenému tímu jasný: prejdite do dvoch tretín, nakreslite si trasu, potom sa vráťte, choďte po trase od štartu opačným smerom, a tam dohľadajte zvyšok. Ešteže sme:
- najskôr vyskúšali riešenie bez vracania sa
- neposlali len jedného človeka obehnúť prvú polovicu
ale verím, že niektorým tímom sa mohlo stať to druhé, a viem, že niektorým sa stalo to prvé. Opäť zbytočná chyba krásy.

5. CD

Mišofovo hodnotenie: 3/10

Opäť šifra na Google. Spoznať z textov udalosti bolo až na jednu-dve výnimky triviálne. Nápoveda o rokoch bolestne jasná. Robiť 210 CD mi pripadá úplne zbytočné vyhadzovanie peňazí, rovnako dobre sa táto šifra dala spraviť na papieri. Keď to porovnám s krásnou hudobnou šifrou z Tmou 7, divím sa, že sa toto CD spolu s autorom neprepadáva hanbou do zeme.

Jediným svetlým bodom bol spôsob, akým sa roky konvertovali na písmená -- najskôr som skúšal modulo 26, a keď mi došlo, že "pred koľkými rokmi to bolo", celkom sa mi to páčilo.

6. Sudoku

Mišofovo hodnotenie: 10/10

Prvý dokonalý a krásny okamih Tmou 8. Takto má vyzerať šifra. Šachovnica zase raz len v úlohe trójskeho koňa, a keď sme mu nazreli do brucha, prišiel ten efekt, kvôli ktorému šifry riešime -- extáza, keď sa človeku v hlave vyjasní a on VIDÍ, že toto krásne jednoduché je správne riešenie, ruža uprostred tŕnia, ktoré tvoria všetky jeho komplikované úvahy, ktoré dovtedy mal.

Už len kvôli tejto šifre sa na Tmou oplatilo ísť.

7. Tetris

Mišofovo hodnotenie: 6/10

ZLÉ, veľmi zlé umiestnenie. Pri prvom pohľade do mapy nám bolo úplne jasné, kam ísť. Pokračovanie ulice Babická viedlo k železničnému mostu, no a sto metrov za ním sa týči impozantný vstup do podzemia, ktorý si poetické meno Brána Morie zaslúži -- vchod do železničného tunela.

Až po strate povinných 20 minút (keď to dovtedy nenájdete, ...) skúšame "haluziť", a až možnosť len ísť ďalej po ceste a dohľadať nejakú inú bránu Morie je nakoniec ocenené úspechom. Aj to pomerne náhodným, najskôr sme to po niečo cez sto metroch otočili, keď sme žiadnu nestretli, až na druhý pokus iného člena napadlo, že ešte NAVYŠE sa treba od cesty odtrepať hore a tam nájsť niečo nakreslené na skale.

Umiestnenie šifry nás dosť sklamalo. Ten tunel by bol omnoho lepší. (Teda pochopiteľne pri ňom, loziť do tunela sa predsa nemá :-)

Samotná šifra ľahká a priamočiara. Nebolo moc iných možností.

8. Cik cak čiara

Mišofovo hodnotenie: 4/10

Nuda. Ak na 7ke nebolo moc iných možností, tu neboli žiadne iné možnosti. Najskôr som začal rysovať vodorovné čiary, ale potom som len hodil kolmicu pravítka na hornú hranu papiera a výšku bodov meral.

9. Orienťák

Mišofovo hodnotenie: 8/10

My orientačný beh moc nemusíme, ale v tejto podobe to bolo celkom fajn. Šifra tak akurát, veľmi pekne spracovaná nápoveda. (Ešte aj obdĺžnik AAAB, ktorý vám pomohol správne doladiť písmená, nás uistil, že máme dobrý postup).

Omnoho lepšie zvládnutá terénna šifra ako napríklad azimuty z tohtoročnej Bedny. A mimochodom, buzoly sme nevyužili :-)

10. Abeceda

Mišofovo hodnotenie: 9/10

Elegantná dvojúrovňová šifra. Všimnúť si utriedenie podľa abecedy šlo celkom rýchlo, prešmyčky boli rozumne ľahké na to, aby sme ich aj my Slováci zvládali, a posun o heslo zvládame :-) Pekný a originálny nápad.

11. Sokoban

Mišofovo hodnotenie: 6/10

Po vyskúšaní povinného "chodiť cez písmená" a všimnutí si, že sú to kocky, zostáva len Sokoban. Tam nám trochu vadilo, že v origináli, ktorý všetci poznáme, vie chlapík tlačiť naraz len jednu kocku, no ale vyskúšať dve možnosti netrvá nejak extra dlho.

12. Stegano s piškvorkami

Mišofovo hodnotenie: 9/10

Po miestami až otravnej prvej polovici Tmou konečne vidíme, kde sa pred nami skrývali pekné šifry. Medzery v texte bijú do očí. Najskôr rátame písmenká v jednotlivých častiach, potom aj slová, máme mriežku 12x12. A keďže paralelný proces zistil, že ťahy sú dosť nezmyselné, ostáva len indexovať nimi do textu. Najskôr sme skúšali opačnú možnosť (riadok je časť textu, stĺpec slovo), pripadala nám prirodzenejšia.

Ukrytie slov v texte bolo elegantné, keď nám vyšiel posed, pobavili sme sa skvele.

13. Výstava diel Bedřicha Bobše

Mišofovo hodnotenie: 10/10

Prvé kroky (mapa, popísané značky) sú jasné už pri prvom pohľade na zadanie. Chceme polohu nasledujúcej šifry. Buď ju teda získame zo značiek, alebo to bude to "tady a teď", na ktoré nevieme nič napasovať. Čo sú potom tie čísla? Relatívna vzdialenosť odtiaľto nesedí... Moment, blbosť, tady a teď je predsa TOTO stanovište. S týmto už dohľadávame správne kone, černochov, spermie a iné potvory.

Celkom pekný geometrický problém by bol dať to bez toho pevného bodu a bez hádania cieľa. Ide to, už som mal na to vymyslený postup, keď sme odhalili "tady a teď", chce to len vybrať si pár typov značiek ktorých je málo a pokresliť nejaké kružnice. Totiž aj keď neviete prevod číslo -> presná vzdialenosť, viete presný pomer dvoch vzdialeností. Správny bod je ten, kde sa najviac kružníc pretne.

Mňa osobne, čoby znalca diela pánov Vodňanského a Skoumala, ešte potešila aj forma zadania. Čo viac môžeme od šifry chcieť?

14. Rozsypané písmenká

Mišofovo hodnotenie: 7/10

Dosť ľahká šifra, ale na 14ke to už nie je na škodu, už sa každý len teší do cieľa. Keď som si narysoval riadky, aby som porátal počet riadkov textu, a všimol si že každý desiaty je prázdny, už to šlo ľahko. Lúštenie trvalo asi 20 minút, keďže bolo spojené s presunom do cieľa. Od Toma, ktorý si po 14ku prišiel asi minútu po nás, sme vedeli, že Stalloni skončili a nie je sa kam ponáhľať, takže sme šli pohodovým krokom a pomaly lúštili popri tom.

15. Empatia v cieli

Tu sa asi chceme ospravedlniť orgom, že sme im tú empatiu tak trochu tvorivo odsabotovali, už sme toho mali plné zuby a nechceli sme to zbytočne naťahovať, tak sme empaticky zvolili najľahšiu cestu ku koncu :-)

TMOU celkovo

Druhá polovica, od Sudoku ďalej, veľmi kvalitná a pekná. Dovtedy, hmm, až na 1ku žiadne poriadne šifry? Tých efektných vecí v snahe "zapáčiť sa masám" bolo na môj vkus moc, a naopak som sa nudil. Prvá polovica Tmou bola z veľkej časti "mechanická činnosť, presun, činnosť, presun, ..." Kam sa podelo hodinové sedenie a rozmýšľanie nad ťažkou ale peknou úlohou? Čínske znaky z minulej Tmou, kde sme strávili bezmála tri hodiny, si zapamätám oveľa dlhšie ako Čtyřlístek, a budem na ne spomínať s láskou. Snaha o "efekt za každú cenu" vyvrcholila CDčkom, ktoré... sa pokojne dalo vynechať. Len by Tmou išlo o 210 discmanov menej.

Vadili nám pridlhé presuny. Nachodili sme cez 40 kilákov, a to už je fakt dosť. V podstate celú Tmou sme prešli bez nejakého vážnejšieho záseku, a nestihli sme ju v časovom limite. Je to samozrejme aj naša "chyba", lepšia kondička by to vyriešila, ale jednoducho sme to nečakali a nepotešilo nás to.

Ak to čo i len trochu pôjde, prídem aj o rok. Stále to bolo dobré, bavili sme sa skvele, a sme na seba hrdí, že sme ako jeden z 2.67 tímov prešli celú trasu. (Za Prahory prišli do cieľa len Martina a Tom, zato tých 0.67 :-)) Len by ma trochu mrzelo, keby sa Tmou za cenu priblížiť sa masám a dosiahnuť čo najväčší "glanc" zmenilo zo šifrovačky na 50kilometrovú túru so spríjemnením.

Ešte stále máte v pravidlách vetu "Buďte psychicky připraveni na to, že hra je náročná a možná pro Vás skončí na jednom z prvních městských stanovišť." Tento rok asi moc neplatila. A mám pocit, že je to tak trochu škoda.

Ale to sú len moje súkromné pocity, a iní ľudia to skoro určite vidia inak. Pekne nás všetkých vypočujte, všetko zvážte, vyberte dobré veci z Tmou 7 aj 8, a o rok nás tam máte všetkých zas. A za Tmou 8 ĎAKUJEME!