HALUZná ORGanizácia na Bedne 2007

Zloženie tímu: MišoF, JanoS, Ellie, Monika a YoYo.

1. štart na Parukářce

Mišofovo hodnotenie: 8/10

Samotná štartová úloha by dostala 10/10. Keď sme dostali sáčok s kockami, prejavila sa skúsenosť tímu. Správne sme odhadli, že sa bude vymieňať medzi tímami a zvolili rozumnú taktiku – sme dosť na kraji aby nás neudupali, jeden človek triedi, max dvaja naraz menia.

Spoznať že už sa začalo nám činilo mierne problémy, ale potom to už šlo ako po masle. Sedem rôznych kociek máme celkom rozumne rýchlo, pri identifikácii Bětušky prežívame intelektuálne orgie z toho, ako na ňu nepasuje topologické názvoslovie používané na ostatných kockách, a odchádzame si po ňu.

Trocha mrzí jemne nezvládnutá organizácia, niektoré tímy si pozerali kocky už pred štartom (lebo nevedeli že nesmú), niektoré dostali zadanie 2ky skôr ako mali povymieňané kocky, no a aj samotný okamih štartu bol taký divný pozvoľný.

2@. trojuholníky

Mišofovo hodnotenie: 10/10

Uff uff, no nabudúce chceme ľahší štart. Náhoda tomu tak chcela, že sme začínali najťažšou šifrou na kolečku. Najťažšou, ale podľa mňa aj najkrajšou. A dala nám zabrať, trvalo dlho, kým sme sa rozbehli. Skrývačky sme po nejakých 20 minútach odhalili, ale potom ešte prísť na to, že trojuholníky pasujú na seba, ajáj, to trvalo. Ale pretlačili sme to.

A mali ste vidieť tú radosť, keď sme sa cestou zo stanovišťa stretli s podobne postihnutými Prahorami.

2!. zosypalo sa dokopy

Mišofovo hodnotenie: 7/10

Povzbudení tým, že sa nám podarilo poslať SMS skôr ako Prahorám, princíp šifry nezávisle na sebe odhaľujú obe lavičky a odchádzame smer Havlíčkovy sady.

2$. štyri možnosti

Mišofovo hodnotenie: 10/10

Juj, krásna šifra. Mimochodom, zachránili sme ju pred zničením, miestny strážnik ju práve kamsi odnášal. Vyskúšali sme všetky štyri texty posunúť. Zmysluplný výsledok na jednom z nich nás utvrdzuje v názore, že každý je jednou metódou. Kráľovská prechádzka ide tiež rýchlo, ostávajú morzeovka a mriežka. Paralelizujeme bruteforce, mriežku dávame prvú, až dodatočne si uvedomujeme, že správnu mriežku máme pred sebou.

Krásny je hlavne ten prvý mylný dojem "to budú logické úlohy".

2%. referencie na filmy

Mišofovo hodnotenie: 6/10

Druhá šifra kolečka, kde sme strávili kopu času. Tu nie úplne našou vinou. Autor textu si bohužiaľ musel vypožičať priveľa filmových hrdinov, a to nás nadlho odviedlo na nesprávnu cestu, kedy sme sa snažili kusy textu napasovať na známe filmy. Išlo to až moc dobre, ďalej však nič z toho.

2&. chýbajúca diakritika

Mišofovo hodnotenie: 9/10

Pre ľudí od počítačov je asociácia "diakritika – čísla" úplne prirodzená. Príliš sme sa nezdržali. Ešte že som zastavil zvyšok tímu, ktorý sa po zobraní zadania hrnul zasadnúť do hospody.

2#. mirror mirror on the wall

Mišofovo hodnotenie: 4/10

No by ma zaujímalo, že koľko hráčov toto ešte nikde nevidelo. Taký ten obrázok "M srdiečko štvorlístok ..." kde sú zrkadlové obrazy číslic je pravou klasikou. Nuda. Len sme sa kvôli tomu museli vytrepať na Vítkov. (Už cestou vo vlaku som ho zvyšku tímu ukazoval so slovami, že ak budeme mať fakt šťastie tak sa tam trepať nebudeme musieť.)

2@ podruhé. trojuholník strikes back

Niekde zlyháva počítanie, takže si myslíme, že ešte ideme len po piatu šifru kolečka. Cestou preventívne kontrolujeme zadanie na Parukářce pri stĺpe a doriešujeme asi 2/3 tretej šifry.

3. šifra na veži

Mišofovo hodnotenie: 3/10

Nápad super. Samotné vysielanie veľmi efektné. Šifra rozumne ľahká.

Kruh bol zle rozmiestnený. Z miesta, kde sme končili my (pri ZŠ) nebolo vežu vidieť, museli sme sa presunúť až ku Parukářce, kým sme mohli začať riešiť. Na takom Vítkově to bolo hneď iné.

Vyvesiť papieriky na stanovišti bol mizerný nápad. Omnoho lepšie by bolo naozaj pohyblivé stanovište, ktoré by ale stálo vždy 15 minút na mieste. Postup riešenia by teda bol naozaj "prečítam vežu, prebehnem na miesto, chytím orga, dostanem text".

Úplne nanič bolo postupné ukončenie vysielania, ktoré celé stanovište úplne nelogicky zabilo a dalo nefér výhodu slabším tímom.

Ako som už písal na fórum, existovalo omnoho korektnejšie ukončenie vysielania: Ak naozaj bolo nutne vezu vypnut, malo to byt v zadani s jasnym komentarom typu "vysielanie konci o 5:00 a potom najdete vysielany text dole na vezi". Text vyveseny na vezi by ukazoval na nejaku krizovatku kde by uz bolo zadani dost pre vsetkych.

Dovod na zmenu obsahu vysielania (rovno kod namiesto zasifrovanych ulic) mi doteraz unika.

4. automat

Mišofovo hodnotenie: 10/10

Krásna jednoduchá šifra. Doteraz nechápem, ako sme si my magori mohli dve a pol hodiny neuvedomiť že výstup čítame v nesprávnom smere. Katarzia z tejto chyby bola pre mňa asi najsilnejším zážitkom z tohtoročnej Bedny.

Po tom, ako všetky správne nápady z vyššie uvedeného dôvodu zlyhali, odchádzame "lúštiť" (čítaj: spať na schody) k neďaleko bývajúcej Alexke. Tam aj zisťujeme, že na webe sú priebežné výsledky... a po nápovede pred odchodom aj to, že akosi záhadne boli ostatné tímy pustené cez vežu a sú zarovno s nami. Dav na piatom stanovišti k nálade nepridal.

5. nasekať na časti a zase spojiť

Mišofovo hodnotenie: 8/10

Pekná aj keď ťažká šifra. Keby som ju robil ja, primiešam viac náznakov čo s ňou robiť. Náš tím demoralizovaný neúspechom na štvorke a krivdou na trojke na ňu nemal síl, v podstate sme ju na rannom slniečku odspali a počkali si na druhú nápovedu v rade.

6. double morseburger

Mišofovo hodnotenie: 10/10

Ako kapitán opúšťa loď až posledný, tak aj mne sa po výdatnom možno aj hodinovom spánku na päťke podarilo nájsť skryté zásoby duševných síl a postupne vyriešiť obe morzeovky. Povzbudený úspechom celý tím ožíva a začíname dobiehať stratu. Nasadené tempo nám už vydržalo až do závera a celkom sme to nakoniec dobehli, aj keď to pri príchode na šestku už vyzeralo na riadnu hanbu.

Cestou na sedmičku sa na Holešovicích zastavujeme pri mekáči. Kým sa väčšina tímu teší z miestnosti plnej porcelánu, ja s YoYom na lavičke pred ním konzumujeme domáce rezne, ktorým hrdo hovoríme "real meat Pork McRezne".

Následne sa ideme narvať do 112ky a odviezť ku Tróji. Vonku ostávajú asi 2/3 čakajúcich ľudí, vrátane YoYa. Skoro infarktujeme, keď sa s nami napriek tomu stretá na zastávke. (Chytil tram cez most, cez ktorý chcel pôvodne prebehnúť.)

7. vrstevnice

Mišofovo hodnotenie: 10/10

Nová energia tímu sa prejavuje, chŕlime nápady a do pár minút je vymaľované a odchádzame s úsmevom na perách.

8. puzzle

Mišofovo hodnotenie: 6/10

Mno, neviem. Princíp celý čas jasný: poskladaj puzzle, prečítaj písmená. To, že bolo veľa možných spôsobov a každý dal len pár písmen, bola skôr otrava navyše, hlavne keď sa tie písmená beztak dosť zle čítali.

9. n-úhelníky

Mišofovo hodnotenie: 5/10

Prvý princíp výborný. Asociácie síce mám skoro medzi každou dvojicou z tých vecí, ale s rozumným predpokladom "z každého vrcholu dve hrany" postupne začnú vznikať kružnice a skôr či neskôr si ich ľudia všimnu.

Problém je v tom, čo ďalej. Doplnenie chýbajúcich slov nebolo zďaleka jednoznačné. Ďalší problém je, že vychádzajú na kruhu. To za prvé naznačuje, že by medzi nimi mali tiež byť asociácie. Toto by zjednoznačnilo riešenie – až na to, že to nebola pravda. A za druhé nebolo jasné, kde začať čítať, a aj toto narobilo niektorým tímom problémy.

Aj my sme mali problémy so "zlými asociáciami", no nakoniec sa mi podarilo "opraviť" plunna na Slunná a vo zvyšku sme už nejak uvideli oblouk a presvedčili sa, že to môže byť ono. Aj keď sme čakali horný oblouk, ten je ostrejší a výraznejší ako dolný.

10. veže

Jednu kockovú úlohu sme už mali, druhú sme rozumne rýchlo doriešili. Veže boli vybrané, aj sme ich za pomoci Ellie, mapy s obrázkami a Google začali identifikovať, ale došlo nám, že nestíhame. Tak sme si ešte tipli, že riešenie bude Petřínska rozhledna a prebehli sa tam. Nebola, ale stihli sme to :)

Sklamaní, že BInfo o 16:00 vyplo, žiadna záverečná SMS sa nekonala a nezistili sme, kde je cieľ, sme sa rozlúčili a šli každý svojou cestou.

Záverečné dojmy? Poväčšine vynikajúce šifry, ale miestami krivkajúca organizačná stránka. Škoda toho. Ale bavili sme sa dobre, a to je hlavné.