Lamí stezkou 2007, tím HALUZná ORGanizácia

Feedback k hre celkovo

Herný systém fantastický, úžasný, prudko návykový, zábavný, varaaaaan, skvelo prenesená terénna hra na web, proste sto bodov. Wow. Sme síce boli na začiatku namrzení, že ste nám takto vyfúkli nápad čo sme plánovali na Haluz, ale že to bolo také dobré, odpúšťame vám ;) a vymyslíme niečo ešte lepšie.

Čo sa šifier týka, bolo to také rôznorodé. Niektoré boli pekné, niektoré pôsobili dojmom, že ešte je čo zlepšovať. Asi základná výhrada čo máme si zaslúži byť aj boldom: dobrá ťažká šifra sa nerobí tak, že sa riešiteľom nechá milión rovnocenných možností! To, čo ste takto dosiahli, boli protivné otravné ťažké šifry, pri ktorých strašne záviselo na náhode, koho čo (ne)napadne skúšať.

Začiatok hry: štart a Lamí zpravodaj

Štart: Mišofovo hodnotenie: 10/10

Lamí zpravodaj: Mišofovo hodnotenie: 8/10

Úvod hry úderný ako sa patrí. Pekné rozdelenie do viacerých nezávislých vetiev, štýlovo tematicky spracované. Jedinou vadou bola technická nedokonalosť zpravodaje (pravopisné, štylistické a typografické chyby), dali sme ho ale tak rýchlo, že sme si ich ani len poriadne nevšimli. Aha, tak nie, ešte mi vadila tá stredoveká hudba, ale k tej sa dostanem pri husliach.

Červená vetva: Matrix až Herbár

Matrix: Mišofovo hodnotenie: 9/10

Pekná šifra, kde je priamo názov nápovedou. Príliš dlho sme sa tu neohriali, bitmapa bola prvá vec, čo sme skúšali.

Grrrrr: Mišofovo hodnotenie: 9/10

Človeku čo pomaly žije s klávesnicou toto nemohlo robiť problém. Opäť šifra, kde trvá vymyslieť princíp kratšie ako vyrobiť výsledok.

Tabuľka: Mišofovo hodnotenie: 8/10

Že je súčet čísel v jednom riadku rovný 1 nachádzame rýchlo, zo súčtov riadkov tie prevrátené hodnoty nejak vylezú, zlomky tvaru 1/x som už videl toľkokrát, že ich hravo spoznám. Napriek tomu, že pre mňa to ťažké nebolo, mi príde, že pre menej matické tímy je tam priveľa možností.

Herbár: Mišofovo hodnotenie: 6/10

Preklepy v zadaní moc nepomohli. Navyše miestami máte divnú latinu, niektoré rastlinstvo som musel hádať. (Napríklad taký Byturus je chrobák malinovník, a po ňom teda pomenovaná žiadna ulica nie je.) Zistiť že ide o ulice, ich priesečníky a grafickú šifru, to celkom šlo a dávalo zmysel. Potiaľto ok.

Záver sa však úplne vymyká logike šifry. Riešenie v latine, OK, ale riešením mali byť dve ulice a stanovišťom ich priesečník. Z václavky a koňa sa síce Václavák uhádnuť dá (vysvetlenie s "prešmyčkou" dvoch písmen mi pripadá násilné, to už skôr sme to tipovali cez význam), a na záver nepotešilo, že sme opäť raz našli bug a na Václaváku nič nedostali. A tak koniec prvej našej vetvy prišiel až keď opäť orgovia zaplátali čo bolo treba.

Hnedá vetva: Vomáčka a šnečci

Karel Vomáčka: Mišofovo hodnotenie: 8/10

Zderivoval som. Potom som ešte stále nevedel, čo s tým, tak som derivoval znova. A znova. Časom prišlo aj na správne riešenie, ale dohrabať sa k nemu z postupnosti derivácií chvíľu trvalo. (A tiež mi nie je jasné, prečo ste nemohli nechať koeficienty ako zlomky. Potreba zaokrúhľovať nie je nič moc.)

Šnečku šnečku: Mišofovo hodnotenie: 10/10

Rozumne ľahké, elegantné, krásny šneček. Pekná ľahká šifra, pripomínala mi klasického spiaceho hadíka, ale to vôbec nie je na škodu.

Vystrč růžky: Mišofovo hodnotenie: 6/10

Ak to nik neriešil podľa vzorového riešenia, niečo to asi o kvalite šifry hovorí.

Dokuď držím v ruce nůžky: Mišofovo hodnotenie: 4/10

Nepáčilo sa. Je jasné, čo s tým treba robiť. Bude to vyžadovať kopec strihania, kopec odhadovania... (Vedeli ste že štvoruholník nie je jednoznačne určený dĺžkami strán a dali ste to tak úmyselne, či nie?) ... a žiadne rozmýšľanie. Keby tak aspoň poskladaný obrázok bol šneček...

Ružová vetva: Skořápky, čísla a office

Skořápky: Mišofovo hodnotenie: 10/10

Pekné vidieť, že morzeovka ešte stále vie byť elegantná.

Čísla: Mišofovo hodnotenie: 0/10

Debilná šifra. Postupnosť čísel môže mať miliardu rôznych významov. Zadanie neobsahuje žiaden smer, ktorým sa uberať, celé je to len o tom, v akom poradí tú miliardu významov vyskúšať. Nápoveda pokazila celú zábavu tým, že po pohľade na slovo "Dlouhost" bolo všetko jasné. Toto mohla byť výborná šifra, stačilo ju napríklad nazvať "Prečítaj si tieto čísla". Dať náznak ktorým smerom sa uberať.

Word: Mišofovo hodnotenie: 9/10

Tu som sa nachytal na to, že mi nedošlo, že zadanie hovorí o výmene krátkych a dlhých symbolov v morzeovke. Moja chyba. Šifra má všetko čo má mať. Iba trochu vadilo to, že bol počet písmen 64. U takejto šifry to vadí, počty ako 26 a štvorce sú zákerné trójske kone, ktoré spomaľujú riešenie úlohy.

Excel: Mišofovo hodnotenie: 9/10

Stačilo xls2csv a vidím riešenie. Ale ani pre bežného smrteľníka nič ťažké. Elegantné bolo že zmenou jedného políčka sa dalo odkryť celé riešenie.

Čierna vetva: Zelenáči

Zelenáči: Mišofovo hodnotenie: 8/10

Samotné šifry okej. Ak to ale mala byť naozaj "sada pre zelenáčov", mohla byť kus ľahšia, a hlavne pred Zpravodajom.

Žltá vetva: Husle, font, géčko a udalosti

Husľový koncert: Mišofovo hodnotenie: 2/10

Body sú za pekné tematické riešenie. Inak otras. Falošné tóny (odhadujem to skôr na falošne naladené husle ako na zlú hru, ale efekt je podobný), takže väčinou som si mohol vybrať medzi dvoma poltónmi, a za takých podmienok sa ani reťazcu "dalib" nedá príliš veriť, keď ho dostanete ako jednu z desiatok možností. Obzvlášť ak to prestane vychádzať. Rôzne dĺžky tónov (načo??) tiež nepomáhajú zmenšiť počet kombinácií. Chýba akékoľvek vodítko čo skúšať. Navyše text zo Zpravodaje namiesto náznaku správneho postupu zavádzajúco hovorí o českej stredovekej hudbe.

Just for reference, tu je prepis zadania. Ako sme sa z tohoto mali vyznať?

9 tonov

priblizne udaje:
 trvanie  perioda  frekvencia  ton
======================================================================
 1.065 1/2 0.00325      308   D#
 1.16 1/2 0.00395      253   asi o oktavu nizsie H, mozno C
 1.13 1/2 0.00205      488   asi H
 1.90 1/1 0.00245      408   asi G#
 1.03 1/2 0.0036      278   C#
 0.42 1/4 0.0034      294   D
 1.00 1/2 0.0029      345   F
 0.48 1/4 0.0022      455   asi A#, mozno A
 1.52 3/4 0.0039      256   asi Cspravne frekvencie tonov:

H 247
------
C 261
C# 277
D 294
D# 311
E 330
F 349
F# 370
G 392
G# 415
A 440
A# 466
H 494
------
C 523

Zaujímavý font: Mišofovo hodnotenie: 8/10

Ľahké, jednoduché. Na moju debilnú otázku, čo že je na tom fonte také zvláštne, prišla od Moniky odpoveď a bolo to.

Géčko: Mišofovo hodnotenie: 10/10

Šifra mala fakt grády. Šlo to vymyslieť aj bez nich, ale s nimi to bolo navyše aj elegantné. Super.

Udalosti: Mišofovo hodnotenie: 9/10

Trocha kostrbaté zadanie (divné postupnosti čísel dní), ale inak pekná polo-grafická šifra.

Zelená vetva: Zatracená šifra, Kostičky, Od A a Hodiny

Zatracená šifra: Mišofovo hodnotenie: 10/10

Takto to má vyzerať. Keď človek pochopí, o čom je reč, je riešenie ako na dlani. A zadanie bola radosť čítať :)

Kostičky: Mišofovo hodnotenie: 9/10

Xorovanie dalo divný výsledok, spleť nič nehovoriacich písmen a v strede akúsi snehovú vločku. Dosť dlho som sa nevedel z toho vysomáriť, potom som poskúšal nejaké iné operácie a nakoniec to nejak vyliezlo. Celkom pekná hračka.

Od A: Mišofovo hodnotenie: 7/10

Trocha nuda. Nebolo čo vymýšľať.

Hodiny: Mišofovo hodnotenie: 9/10

Pekný trójsky kôň v názve. V tomto prípade si ho autor mohol dovoliť, zvyšok zadania jasne ukazoval inú možnú interpretáciu "časov".

Modrá vetva: Desetiminútovka, Dopis, Ulice a Dvojpísmenka

Desetiminútovka: Mišofovo hodnotenie: 0/10

Druhý kandidát na titul debilná šifra. Priveľa nešťastných náhod (26 písmen abecedy, 26 rovníc, 26 písmen v nadpise), na riešenie treba spraviť ak dobre rátam štyri postupné kroky, nikde žiadne potvrdenie že ideš správnym smerom, nikde žiaden návod ktorým smerom ísť. Dodnes nechápem ako to Monika dala. Riešenie tejto šifry je čistá strata času a chýba tu akákoľvek zábava.

Dopis z ciziny: Mišofovo hodnotenie: 8/10

Pomerne originálne a príjemné, aj keď ľahké. Nešlo nájsť text, ktorý by šiel bez divných pseudoslov? (Aj keď "strouha" bola super :))

Ulice: Mišofovo hodnotenie: 5/10

Naša chyba bola, že nás skôr nenapadlo použiť hernú mapu. Za chybu orgov považujem problémy ako s Josefovom zakrytým aktivovanou šifrou, tak s pochybným vysvetlením "pri druhom prechode ulicou použijem ďalšie písmeno v abecede". Keď to nebude vychádzať nabudúce, namiesto pochybného vysvetlenia vymyslite riešenie, kde to vychádzať bude.

Dvojpísmenka: Mišofovo hodnotenie: 6/10

Tieto evidentne klávesnicové šifry nie sú na online hru to pravé. Moc to vidieť.

Finále

Geometrická: Mišofovo hodnotenie: 10/10

Skvelý začiatok finále. Čo dodať?

Šach alebo sudoku: Mišofovo hodnotenie: 7/10

Po vyrobenie štvorcov 9x9 vyplnených názvami predmetov krásna šifra. V tomto okamihu chýbajú do konca dva kroky: čo s čiernymi políčkami (prirodzené mi príde invertovať) a ako nájsť riešenie. Skúšať všetky kombinácie rozumných možností žerie veľa času, a opäť chýbal akýkoľvek náznak, že ktorý postup je ten správny. Bez nápovedy veľmi ťažko riešiteľné.

Krásne melódie: Mišofovo hodnotenie: 6/10

Opäť tá istá výhrada: Chýbajú informácie, bez hintu je to priveľa náhodného skúšania, dobrá šifra takto nevyzerá. Naopak, hint bol spravený veľmi dobre.

Kapri: Mišofovo hodnotenie: 7/10

Riešenie doslova do očí bijúce. Na finále možno až priľahké, navyše dojem kazí graficky nedokonalé zadanie, rôzne biele fľaky okolo kaprov. Aspoňže vtip bol super.

Bludisko a Prekombinovanú som nevidel natoľko, aby som si ich trúfal hodnotiť.

Celkovo

Tak 8 z 10. Na prvý pokus veľmi dobré, až na pár situácií sme sa na hre skvele bavili. Pekné ľahké šifry vám už idú, ešte sa naučte robiť dobré ťažké a nabudúce to už bude skvelé.