Sendvič (ročník 3, rok 2006)

Pred Sendvičom...

Ako vravia Murphyho zákony, čo sa môže pokaziť, sa aj pokazí. A tak nám Sendvič vyšiel na ten istý deň ako Matfyzácky ples. Nu což, pokrčili sme plecami a registrovali si tím s názvom "KSP odíde na ples". Dáme si aspoň prvú polovicu sendviča...

(zloženie tímu: viď foto niekde uprostred textu)

Prvá sada úloh

Nemáme ani šajnu, čo robiť s notami (teda samozrejme okrem toho, že som vytiahol moju flautu a Janka nám chvíľu pílila uši snahou o zahratie "pesničky"). Ja programujem 102, Julka rieši obdĺžniky, Monika s Yoyom začínajú pozerať na šotka, Janke zostali logá a noty.

Po asi piatich minútach mám "nějmensiTuZemskysAvec", ale aj po chvíli googlenia (ktorá ma uistí, že je to piskor) ešte potrebujem celkom dosť času na to, kým zistím, ako sa tá potvorka povie po česky. A vylúčim nejakého mrňavého netopiera, ktorého mi google tiež ponúka.

Julka medzičasom vyriešila obdĺžniky. No informácia odo mňa, že na farebnom origináli sú farebné obdĺžniky, ktoré na vytlačenej verzii nevidieť, sa po ceste k nej stratila, a tak chvíľu bezradne skúma výsledok, čo dostala. Po tom, ako obišla ostatných, či v tom výsledku niečo nevidia, druhá úloha bola hotová.

Janka odhalila Rolling Stones, ja Tři Sestry ("To nepoznáš? To logo je úplne že skvele logické, keď sa nad ním zamyslíš..." :)), po doooosť dlhom googlení dávame Ramones a Exploited, z toho tipujem ROBERT, a keďže ma nik nezastavil, máme tretiu úlohu.

Šotka potom z "malý princ" (čo už majú YoYo s Monikou nájdené) spoločnými silami dorážame. Ostávajú noty, no nápady nikde.

Druhá sada úloh

Janka s Julkou a googlom sa púšťajú do Morgensterna. Matika mi ešte v hlave nezhrdzavela, kone poznám a sfleku (no, nakreslil som si ešte tú kružnicu, aby som si to porátal) ich submitujem – máme ich prví! YoYo sa hrá s Google Maps, Monika pozerá na graf, morzeovka zostáva zatiaľ zabudnutá.

Po zbavení sa koní pomáham Monike s grafom. Prichádza jej spásonosný nápad: skúsiť Wingdings. Dostávame slovo JEDALEN, skúšame ho plní eufórie odovzdať, samozrejme nie je to ono. Časom z obrázka dostávame ďalšie slová, aj si myslíme, že sú to indície, ale nič nás k nim zatiaľ nenapadá.

YoYo už má nájdené všetky štyri screenshoty... ale čo s nimi? Kážeme mu, nech zistí, čo je na nich, nejaké pomenovania, mestá, a tak. Ja už mám grafu plné zuby, idem pozrieť, ako sa darí Morgensternovi. Morzeovka zostáva naďalej zabudnutá.

Dievčence už majú veľkú časť hotovú, s mojou češtinou ešte dva-tri vyhrabeme, a zo zhluku písmen úspešne hádame smrk ztepilý.

Po tom, ako sme zistili, že na obrázku 4 je Marseille, skúšame to submitnúť, nefunguje. Správny nápad neprichádza.

Nachádzame morzeovku, ktorú nik neriešil. Radosť. Po chvíli hádžem do pléna nápad "čo veta, to písmeno", ale sám si ním nie som istý. Ako sa po uplynutí času ukázalo, Janku aj napadlo správne riešenie, no keďže jej to nevychádzalo ("votočil nie je spisovne?"), nechala si to pre seba. Čo už ;)

Na posledných 5 minút kola sa vraciam ku grafu. Všímam si, že čiara je morzeovka, ale bez medzier. Rýchlo programujem filter, ktorý mi "preloží" český wordlist do morzeovky. Stíham to, dostávam ZÁKLAD a konečne mi dochádza, že ŠKOLA. Otváram web, zadávam SKOLA, čakám, čakám, ... a keď som sa dočkal, dozvedel som sa: 17:00:13, nemôžeš odovzdať riešenie.

Neublížilo nám to toľko čo Prahorám, ale aj tak to mrzelo. Obzvlášť preto, ako málo tímov tú úlohu malo. Ah well.

Pauza

Namiesto sendviča papáme nepečenú tortu, prezliekame sa do "plesového" a fotíme sa. Ľaľa ako strašne vyzeráme na fotke:

(Vzadu Monika, YoYo, Julka, vpredu ja=MišoF a Janka. Naživo sme o dosť krajší. :))

Tretia sada úloh, alebo "tú ešte stíhame, rýchlo ju dáme a nebudeme skoro vôbec meškať"

Ja "čistím klávesnicu", Julka kreslí čiaru, zvyšok sa s radosťou vrhá na infantilnú krížovku.

Čistenie klávesnice ma sklamalo. Substitučnú šifru mám hneď (nenadarmo som vyhral posledné dva ročníky súťaže cryptoworldu), aj fixpoint permutácie – písmenko J. Čítam ďalej: päťkrát zopakovať, vytesať. Je mi jasné, že J sa tesať nedá (prečo asi v žiadnych latinských nápisoch nie je, že?), preto zadávam podľa mňa správne IIIII. Nič.

Po predýchaní sklamania zadávam teda JJJJJ. Nie len, že teraz nemám prvé miesto na tejto šifre, ešte aj nezaslúžených 15 minút. Toto bola pre mňa taká najvýraznejšia čierna škvrnka na inak skvelom Sendviči.

Od infantilnej časti riešiteľov sa ozýva hurónsky rehot, keď YoYo pochopil Hymnu Tmou. Radím im jej autora a vraciam sa späť za počítač.

Julka medzičasom dorobila čiary, ja sa púšťam do trójskej básne, zvyšok pracuje na dokončení krížovky a začína rozpisovať náboženstvá.

Báseň neodolávala dlho (pomocka s y a z zabrala), krížovku akčná skupina tiež dotlačila, takže zostávali bohovia. A veruže aj zostali.

Štvrtá sada úloh, alebo "odvoz na ples stále mešká"

Sloučenku necháva zvyšok tímu na mňa, ževraj mi čeština ide najlepšie. Indície sú poväčšine ľahké, až na hastrmana. Tam som dosť bezradný. Zmysel mi dávajú ŠLE (osloví alenku náš lékař), aj mi to pripadá zmysluplné riešenie... síce vidím chýbajúci mäkčeň, ale s dojmom, že to je ok, skúšam zadať riešenie. Zle.

Ešte hodnú chvíľu trvá, kým v zákutí mozgu, dávno zapadnutom prachom, vyhrabem ŠOS, a je to.

Janka prichádza s tým, že "ja si nemôžem pomôcť, ale podľa mňa je kód KOD". Po kontrole výsledkovej listiny ("už to má dosť veľa lamerských tímov a skoro nik nad nami") naozaj zadávame KOD, a máme ďalšiu úlohu.

O štátoch si od začiatku myslíme, že sú to štáty ("nůžky netreba"), a naozaj.

A v tejto chvíli (19:30, oficiálny začiatok plesu na opačnom konci Bratislavy) nám konečne prichádza odvoz (WSX). Ešte povzbudivý odkaz do chatu a utekáme na ples. Ani sme nakoniec tak veľmi nemeškali :)

A stihnúť skoro celý Sendvič určite stálo za to.