Sendvič 2007, tím HALUZná ORGanizácia

Zloženie tímu: zľava Ellie, JanoS, Julka, MišoF a Monika.

Dúfali sme v trošku lepší výsledok. Sčasti si za to môžeme sami, sčasti čeština (fňuk :-)) a sčasti náhoda. No čo, nevadí, ideme ďalej.

Celkový dojem: veľmi dobre pripravená hra, bavili sme sa. Času bolo trochu málo, ešte stále sme mali nevyskúšané nápady snáď ku všetkému, čo sme nedali... ale pri Sendvičoch si na to už začíname zvykať.

Prvá sada.

Četa: Mišofovo hodnotenie: 10/10

Nádherný začiatok Sendviča! Abecedu som mal napísanú už pri vete "Šli jsme v řadě za sebou", keď som sa dostal k "Tommy a před ním ještě jeden takovej divně zkřivenej čahoun", bolo už jasné, že idem dobre... a vyšlo. Spriatelený tím sa k abecede dopracoval tak, že sa dalo porátať, že ich bolo 26. Šifra ako má byť.

Správným směrem: Mišofovo hodnotenie: 6/10

Naša chyba: Asi traja sme skúšali nezávisle na sebe správne riešenie, ale nikomu to nevychádzalo a zavrhli sme to.

Neutrálny komentár: V slovenčine to bolo ťažké. Slovenská sada slov je iná, a síce sme sa to snažili riešiť s českou, ale napr. naše "zná zákony" mi pasuje aj na češtinu a nenapadlo ma skontrolovať, či je to u vás inak. Bohužiaľ bolo.

Chyby šifry: Už som nejakého toho ibisa videl, a tak viem, že ibis je v drvivej väčšine prípadov biely. To, čo tam máte, síce google search vyhodí ako ibis (overené dodatočne), ale je to natoľko evidentný plameniak, až to bolí. (Už sme zistili, že sú aj červené ibisy, ale aj tak nešťastná voľba.)

Ešte horšia bola nekonzistencia s tým ypsilonom, ktorý nebol daný cez pomocné slovo. Plameniak a "starý" dokopy už u každého z nás spravili dosť dôvodov zavrhnúť správne riešenie. A keď nie, pridala sa Madonna, ktorá nepasovala na nič, či ten posledný oceán, ktorý sme teda tiež nikde nevideli. Škoda.
(Po hre som bol upozornený Martinou z Prahor/Termixu, že v češtine je aj "Ý se ztrácí". V živote som to nepočul, a nie je to ani v Manuáli Tmou, ktorý som ešte kvôli tomu Y počas hry kontroloval.)

Takisto bolo zlé, že názov šifry sa vzťahoval až na výstup, nie na proces riešenia. Po zavrhnutí morzeovky sme strávili kopu času hľadaním smerov v obrázkoch, niektoré sú napr. evidentne "doľava".

Erben a Mácha: Mišofovo hodnotenie: 7/10

Dalo sa. Moc sme sa nebavili, Erbena ani Máchu nemáme "v krvi", takže namiesto spomínania na školské časy to chcelo kopu googlenia. Inak pekné, ďalší krok sa dal.

Kurýr: Mišofovo hodnotenie: 8/10

Aj ľahké šifry treba.
(Dodatok: Čo znamená názov úlohy mi došlo až po prečítaní reportáže iného tímu, ktorý prehlásil, že oni to pochopili až po vyriešení.)

Noty: Mišofovo hodnotenie: 9/10

Veľmi pekná šifra. Mrzí ma, že sme to nedotiahli do konca. Síce sme doplnili všetky noty, no už nás nenapadlo skúsiť ich zahrať, skôr sme sa zamerali na text piesní.

Kostka: Mišofovo hodnotenie: 10/10

Jednoduché ale krásne a zábavné. Skvele drží pokope, celý zvyšok Sendviča sme ňou po sebe hádzali a prežila to. (Čo tak nabudúce menej uhaluziteľné riešenie?)

Druhá sada:

Báseň: Mišofovo hodnotenie: 8/10

Tých upozornení na schému rýmu stačilo aj menej. A možno pridať niečo o morzeovke. (A celkovo bolo morzeovky na tomto Sendviči nejak moc.)

Set: Mišofovo hodnotenie: 10/10

Logické úlohy môžu byť. Že to viem naprogramovať rýchlejšie ako vyriešiť je môj problém a musím s tým žiť. (Ako aj s tým, že keď indexujem od 0, nezabudnúť prirátať 1 pred odovzdaním riešenia, debil! :-)) Inak sety hrávame radi, aj keď zriedka, nejak niet času.

Hrátky s čísly: Mišofovo hodnotenie: 4/10

Všetky tri úlohy som poznal (takže som rád, že si to vzal riešiť niekto iný od nás, aspoň sa zabavil). Nešlo vymyslieť vlastné?

Značná redundance: Mišofovo hodnotenie: 9/10

Pekné, naozaj sa otvára veľa spôsobov riešenia. My sme to dali z "prvé je substitučná šifra" a morzeovky -- napasujeme začiatok morzeovky na "stoji stoji", časom aj babice vyšla a bolo to.

Vigenerované bludiště: Mišofovo hodnotenie: 10/10

Má všetko čo má mať: nápovedu v názve, nápovedu v rozmere, dostatočne potvrdzuje, že je riešiteľ na správnej ceste, no a najlogickejšie riešenie je naozaj to správne. Super šifra!

Tretia sada:

Plagiáty: Mišofovo hodnotenie: 10/10

Umenie! Dalího, da Vinciho, van Gogha a Picassa spoznávam aj z hlavy, keď po čase Monika príde na chýbajúce ucho, z týchto štyroch a wordlistu dávame správne riešenie. Šifry s umením sú super, keď je niekto mimo, ťažko mu google poradí.

Osmá hodina: Mišofovo hodnotenie: 6/10 (byť Čech tak viac)

Nemali sme na to. Bolo to pre nás o niečo ťažšie, pretože ináč čítame roky. Zatiaľ čo v češtine je od 19:18 ("devatenact osumnact") ku 1918 ("devatenactset osumnact") kúsok, u nás je 1918 "tisíc deväťsto osemnásť" a uvidieť tam tú súvislosť proste len tak nejde.

Inak teda nápad pekný, text keď už viem riešenie na tú históriu celkom pekne pasuje.

Ešte musím vytknúť gramatické a podobné chyby, ako "jeden z hulvátskej", chvíľu sme tým zabili.

Srovnávací Sudoku: Mišofovo hodnotenie: 7/10

Kúsok moc. Šifra pre Tykadla, nie pre nás bežných ľudí. Ani ja s počítačom, ani Julka na papieri sme neuspeli. A hlavne opäť mechanická úloha, už sa ich nejak hromadilo.

Elitní kód: Mišofovo hodnotenie: 5/10

Leetspeak už poznám pridlho na to aby ma ešte bavil, a navyše tento bol "zahumusený" dosť nasilu. Napríklad to použitie náhodných transpozícii je trochu proti duchu leetspeaku, tam sa nanajvýš tak vyvinulo "teh", resp. "t3h" namiesto "the" -- a to vzniklo samozrejme z bežného preklepu keď pravá ruka predbehne ľavú.

Keď som sa dočítal asi do polovice, bol som už natoľko otrávený, že zvyšok hádanky som si radšej našiel na googli (opäť: nešlo vymyslieť vlastnú?). Ešteže mozog opäť zapol skôr ako by som si vygooglil aj jej riešenie, to by som si ešte dlho vyčítal pri takej trapne ľahkej hádanke.

Infantilní sedmipísmenná: Mišofovo hodnotenie: 9/10

Jediná výhrada: nezabilo by vás väčšie rozlíšenie. Obrázky na udalosti nebol problém, že treba dátumy sa tiež dalo odhaliť, proste postup síce dosť jasný, ale zato zábavy pre celý tím :)

Neprůchodné bludiště: Mišofovo hodnotenie: 7/10

Mali sme na Haluzi (a podľa mňa krajšiu variáciu :-)), sme informatici, vieme čo s tým. Mechanická činnosť.

Štvrtá sada.

Slovní transpozice: Mišofovo hodnotenie: 8/10

Ani som sa neobťažoval preusporiadavať to celé, "větévek", "vody" a "barvení kulatých předmětů" stačilo.

Jak nedát mat: Mišofovo hodnotenie: 2/10

Krásna šachová úloha. Škoda, že nie je vaša originálna, a že sa o tom ani v riešení nezmieňujete. U šachovej úlohy so známym autorom mi to pripadá byť nevhodné, a rozhodne sa mi to nepáči. A celkovo nie som nadšený ani z toho, že ste tú úlohu zaradili. Nebolo dosť originálnych?

(Riešenie som musel vymýšľať aj tak, nepamätal som si, aké je, len že je jednoznačné.)

Stará parta: Mišofovo hodnotenie: 10/10

Zábavná tímová šifra, riešenie má dostatočnú logiku.

Vzkaz: Mišofovo hodnotenie: 6/10

Ťažké a jemne nelogické. To, že chýbali veľké písmená, BODKY A ČIARKY skôr zvádzalo k tomu dopĺňať ich tam a robiť niečo s nimi, a nie hľadať ešte ďalšie problémy. Obzvlášť s jasnou nápovedou na morzeovku. Morse a chýbajú bodky a čiarky? A teraz si mám všimnúť, že ešte navyše je tam aj zmenené t a bodky a čiarky chýbajú len tak pre srandu? (A spomenul som už že priveľa morzeovky škodí? :-))

Mlha: Mišofovo hodnotenie: 9/10

Pekné. (Logický puritán by mohol namietať, že nevieme, že A hovorí pravdu a ostatní nie, vieme len, že A toto tvrdí :-)) Na nejakú Mlhu sme sa už celú hru tešili :-) a táto nás rozhodne nesklamala!