Sendvič 2008, tím HALUZná ORGanizácia

Zloženie tímu:
MišoF, DankaF, Julka, YoYo a Korinka.
Po návrate z krasokorčuliarskej súťaže Trnavský pohárik morálnou podporou Janka.

Celkový dojem zo Sendviča:
šifry poväčšine výborné, rozhodne nesklamali očakávanie. Čo chýbalo do dokonalosti: Trocha občas škrípalo zadávanie odpovedí, ak chcete ísť štýlom "jediný správny reťazec", treba na to viac dať pozor. Dá sa povedať, že nás to stálo umiestnenie na stupni víťazov (ale rovnako dobre si za to môžeme sami).

Celkový dojem zo seba:
Šlo nám to dosť výrazne pomaly, treba zjavne popracovať na taktike. Ale ako božie mlyny melú pomaly ale isto, aj u nás sme nakoniec skoro všetko pomleli, a čo nešlo, tam poväčšine nebola šanca.

Čo sa mi najviac páčilo:
(až na zadávanie odpovede) úloha o strome, slohovka, a naša tímová práca

Čo sa mi najmenej páčilo:
úplne nanič blackbox, nezaslúžená strata času za fík, a to, že aj za skoro hotového námorníka je nula bodov

Prvá sada.

Divné blues: Mišofovo hodnotenie: 10/10

Rozkošná šifra. Strávil som nejaký čas absolútne bezvýsledným čumením do nej. Prelomili sme ju až keď tuším Danka prišla s "je tam nejak veľa k,d,l a b" a ja som následne upozornil na nadpis. Ďalej som už vývoj nesledoval, niekto zo zvyšku tímu to dorazil.

Královská procházka: Mišofovo hodnotenie: 7/10

Julka zjavne málo číta česky. Boj s královskou procházkou jej teda trval. Až keď som vpravo v strede uvidel "přítel" a pustili sa do toho aj s Dankou, tak už väčšinu textu zrekonštruovali. A na záver zase ja som dokončil stred a vyriešil hádanku.

Táto šifra celkom pekne ilustruje náš proces riešenia. Nemali sme to moc podelené, skôr sa riešilo tak "piate cez deviate", každý pomáha, kde práve vie. Dôležitým zlepšením bolo, že sa podarilo ustrážiť stav a na nič sa nezabudlo.

První myšlenky: Mišofovo hodnotenie: 7/10

Asociačné siete sa nám poslednou dobou premnožili :)

Prekvapivo sa u nás do toho nikomu zo začiatku nechcelo, a tak to nakoniec zostalo na krku mne. Vyplnil som pravú polovicu, potom sa minula inšpirácia, a tak som to hodil Kori a Danke a kým oni dopĺňali zvyšok, ja som postupne vypísal a prečítal tajničku.

Binární růžice: Mišofovo hodnotenie: 8/10

Na to, že som takúto šifru už videl, a dokonca presne takto kódoval nejaké bludiská, ktoré som v počítači kedysi dávno generoval, nám to trvalo sakra dlho.

"Binární" bolo jasné, ale najskôr sme v tom hľadali bitmapu v nulách a jedničkách. Až druhá iterácia zamyslenia sa spôsobila, že sme si všimli, že veselo ignorujeme ružicu, a bolo jasno.

Bludiště: Mišofovo hodnotenie: 7/10

Druhá pracná do prvej sady. Yoyo na prvý pokus prehliadol E, ale na druhý pokus už našiel správne.

Námořníkovo pásmo: Mišofovo hodnotenie: 2/10

Moc moc moc zložité.

Hlavne zásluhou Kori a prispením nás ostatných sme už 20 minút pred koncom mali stav, že sme vedeli správne skoro všetky fotky (max 5 chýbalo) a bolo nám jasné, že ide o časové pásma. Ale žiadna z možností, ktoré sme skúšali, nesadla, a tie námornícke písmenká sú tak škaredo posunuté, že už začiatok nesedí – keď sme skúšali abecedu napasovať my, dostávali sme buď MJ... alebo LI... namiesto správneho MI...

Námornícke kódy časových zón sú síce originálny nápad, ale chcelo to inú realizáciu. Tu sme proste skončili s pocitom, že sme dali 95% práce na úlohe, že tej práce bolo veľa, a odmena žiadna.

Druhá sada:

Strom v nestandardní notaci: Mišofovo hodnotenie: 8/10

10/10 nebyť tej nešťastnej odpovede

Čísla prevedené na zlomky mám skoro okamžite, prvá reakcia :)

Apoštoli dlho unikajú, snažíme sa zakomponovať namiesto toho významné roky (Husovo upálenie je proste automatika, čo už). Ale nakoniec prichádza aj toto pozorovanie, a ide sa ku googlu.

Marek 11 13: A uzřev zdaleka fík, an má listí, šel, zda by co nalezl na něm. A když přišel k němu, nic nenalezl kromě listí; nebo nebyl čas fíků.
Matouš 21 20: A vidouce to učedlníci, divili se, řkouce: Kterak jest ihned usechl fík ten!
Lukáš 13 7: I řekl k vinaři: Aj, po tři léta již přicházím, hledaje ovoce na tom fíku, a nenalézám. Vytniž jej! Proč i tu zemi darmo kazí?
Jan 1 50: Odpověděl Natanael a řekl jemu: Mistře, ty jsi Syn Boží, ty jsi ten Král Izraelský.
ale
Jan 1 49: Řekl mu Natanael: Jakž ty mne znáš? Odpověděl Ježíš a řekl jemu: Prve nežli tě Filip zavolal, kdyžs byl pod fíkem, viděl jsem tebe.
(zdroj: http://www.ccel.org/bible/czech/ )

Boli sme dosť zaskočení, keď "fík" nebol uznaný ako správna odpoveď. Nakoniec sme sa odhodlali vyskúšať aj "fíkovník" a šlo sa ďalej, ale +15 minút nepotešilo.

Rozličné indicie: Mišofovo hodnotenie: 9/10

Yoyo: "Aký zaujímavý krík môžu mať v anglicku? Aj by som to hodil do googlu, ale keď napíšem bush, mi to nájde samého Busha..."

Mno, aj nám to potom došlo :)

Bojovný národ: Mišofovo hodnotenie: 6/10

Že nejde o skutočný národ ale popis šírenia čohosi iného nám došlo pomerne rýchlo. V našej učebnici prírodopisu si teda takýto obrázok (ani čokoľvek o šírení akéhokoľvek stromu) nepamätám, a pochybujem, že sme sa také niečo učili. A tým pádom šli naše úvahy (a následne aj tipy) smerom k epidémiám chorôb. Na tie kopa textu tiež veľmi dobre pasovala...

Slohovka: Mišofovo hodnotenie: 10/10

Pekné, logické, samonavádzajúce, a na euroobale to vyšlo krásne. (Ale Monika zo spriateleného tímu nadávala, že oni všetky kroky spravili a výsledok z toho prečítať nezvládli.)

Křižovatka: Mišofovo hodnotenie: ?/10

Ten pôvodný obrázok, ktorým bola šifra inšpirovaná, som pred pár rokmi videl a bola to celkom psina to tam hľadať. K tomuto som sa počas Sendviča nedostal, dali to dievčence. Takto dodatočne ich tam vidím celkom dosť. Najlepší je žlutý pes :D

Tretia sada:

Generátor obrázků: Mišofovo hodnotenie: 2/10

Ako som sa tešil na čiernu skrinku, tak som teraz sklamaný. Premárnená šanca.

Kde bol problém? V tom, že logika bola úplne nanič.

Upresním. Viem, že ide o modifikácie Conwayovej Game of life. Viem, že N4vs8 je či sa ráta v 4- alebo 8-susednosti. Že L a R sa odkazujú na políčko naľavo a napravo. Že S1 až S4 hovoria o 1 až 4 susedoch. A že Z bolo tuším to, či môžu biele zakapať a prefarbiť sa späť na čierne. Všetko toto som vedel už počas Sendviča.

A bolo mi to kolosálne nanič. Aj tak bola najrýchlejšia cesta posadiť za to človeka, nech tých 256 možností prekliká. Maximálne tak sa mu dalo ušetriť čas tým že "L a R sú skoro určite opačné a N4vs8 je skoro určite ON".

Takáto úloha by bola super, keby bolo prepínačov 20, a keby sa kód pre výsledný obrázok dal logicky zostrojiť z toho, že sa pohrám s appletom a zistím, ktoré prepínače čo robia. Takto sa to zvrhlo na "obetujte človeka na klikanie". Aspoň, že som sa s tým predtým pozabával. (Aj keď nás to asi stálo dosť času.)

Vykapaný: Mišofovo hodnotenie: 4/10

Nedali sme, a nebola šanca. O tých kvapľoch som prvýkrát počul z riešenia. Náš hlavný smer riešenia bol rozmýšľať nad vecami ktoré môžu "kapat" a súvisia s obrázkami: krv zo šable, mrkvová šťava, lektvar od ježibaby, pivo Zlatý bažant, vosk zo sviečky, ...

Rozbor věty: Mišofovo hodnotenie: ?/10

Dali Danka s Yoyom, ani som nevidel, ale myšlienku riešenia tuším a celkom sa mi páči.

Obrazce: Mišofovo hodnotenie: 9/10

Našťastie moje "mne to pripadá ako priemety" nik neberie vážne, a som prehlasovaný, že sa to len zrovná podľa tých čiarkovaných čiar. A naozaj.

Dělba území: Mišofovo hodnotenie: ?/10

Tentokrát žiadna čeština, a tak bola Julka úspešnejšia. Predsa len s číselkami má viac rokov skúseností :-D

Rhombicosidodecahedron: Mišofovo hodnotenie: 6/10

Postriháme, polepíme, prečítame, nie je problém. Viem, že je to oktaéder, idem zadať.

Zadáme odpoveď, hm. OCTAHEDRON zamietam, že to nie je latinsky ale anglicky, Lenže OCTAEDER, OKTAEDER [sic] ani OKTAEDR nie je uznané, a tak prichádza aj na ten nešťastný OCTAHEDRON.

Áno, dobre, zadanie "napovedalo" správnu koncovku, ale aj tak to podľa mňa správne latinsky nie je. Nebolo jednoduchšie nehrať sa na nič a chcíeť inú peknú jednoznačnu českú odpoveď, trebars CTYRSTEN?

Štvrtá sada.

Kontrola pravopisu: Mišofovo hodnotenie: 7/10

Pôvodne triedime slová na české, slovenské a spoločné (a hľadáme v tom morzeovku), a just sa nám k wordu nechce, aj keď názov hovorí jasne. Nakoniec word ani nevyhrabeme (strašný problém, keď je naokolo samý Linux!), ale Danka to hodila do OpenOfficu. Najskôr sklamane zistila, že český spellcheck tam nemá, potom ju našťastie napadlo pozrieť sa, čo vyrobí ten slovenský, a je hotovo.

Ešte si beriem delfský kredit za výrok "Ja si nemôžem pomôcť, ja tam furt čítam nejaké 'zvíře jehož jméno skrývá ...'".

Barvy: Mišofovo hodnotenie: ?/10

Ani som nevidel, Julka vyriešila závratnou rýchlosťou.

Kdo přežil?: Mišofovo hodnotenie: 10/10

Nič, nič, nič, Kori uvidela stegosaura, všetci sa na to vrhli, do dvoch minút hotovo.

Latinská: Mišofovo hodnotenie: 4/10

Nudné googlenie spríjemnené nudným googlením. Restauraci som chcel dať už v polovici, ale utĺkli ma, lebo to nesedelo na slnko. (To sme ešte nevedeli, že chceme len zvieratká... a to bol vlastne jediný svetlý bod úlohy.)

Mlha: Mišofovo hodnotenie: 9/10

Zase raz Mlha nesklamala, udržala si svoj štandard :)