Svíčky 2009

Po štvrtý rok sa mi koniec augusta spájal s krásnou prechádzkou po krásnej prírode, spojenou s občasným namáhaním tej guľatej veci na pleciach. Tak veru, opäť nás čakali Svíčky.

V roku 2009 nás uvítalo okolie Šumperka, a to sa nám zapáčilo natoľko, že sa sem plánujeme niekedy vrátiť a pobehať po okolí Králického Sněžníka.

Po rôznych útrapách, neplánovaných slepých črevách a plánovaných návštevách N lekárov za jeden deň sa nakoniec tím zišiel v zložení MišoF, Danka, Monika, Janka, a hárem mi kazil YoYo :)

Bezvíček

Tohto roku mi Bezvíček pripadal skvele dramaturgicky zvládnutý. Body z neho trochu uľahčili cestu prvou časťou Svíčok, ale rozhodne neznamenali rozdiel medzi tým, či skúsený tím do finále prejde alebo neprejde. A miestna časť Bezvíčka bola evidentne myslená ako v prvom rade pracná -- aby sa tímy na turnikete nenudili. Na môj vkus vyzeralo byť tej práce až príliš, ale neviem, neskúšali sme tri z nich. (Janka si cestou robila Sudoku a celkom jej šlo.)

1. výmeny mriežok na štarte (15:00 -- 16:10)

V podstate od okamihu, kedy sme vedeli, o čo ide, sme pracovali s hypotézou, že "vyškrtáme všetky mriežky a čo ostane bude riešením", na konci sme to už len upravili na "a čo ostane, bude tá najdôležitejšia časť textu".

Nádherné bolo, ako tímy, poväčšine v okamihu, kedy prvýkrát narazili na mriežku, čo už mali, začali mriežky húfne podpisovať. Ešte lepšie bolo, že väčšina ich podpisovala v okamihu, keď našli riešenie, takže v druhej polovici času bolo napasovanie novej mriežky na papier otázkou pár sekúnd. A samozrejme sme od okamihu, kedy sme na to prišli, naše mriežky podpisovali inak :-)

Mišofovo hodnotenie: 9/10

Krásna, vynikajúco vymyslená úvodná aktivita. Do dokonalosti chýbalo, že NEchýbala mriežka s dôležitou časťou textu -- takto mohli niektoré tímy vyraziť už po pár mriežkach. A doprial by som tímom, ktoré si použité písmená neškrtali (ak také boli!), aby si pekne na konci museli zháňať každú mriežku ešte raz :-)

Danka: Pozdravujem tim, ktory nam zacal podpisovat mriezky slovom "Haluz". Este stastie, ze nikto z nasho timu nepise tak krasopisne, takze sme hned videli ze to nie je nas podpis :)

2. lentilky (asi 16:40 -- 18:10)

Prave som vysypala tu moju krabicku lentiliek, tak v celej boli AZ dve ruzove...tak uz sa nedivim ze som ich tam na kopci nevidela ked som z nej odsypala na ruku len asi tretinu, aby sa dali potom narvat naspat.
-- Danka doma po hre.

Ako už je štandardom u nás na Svíčkach, druhé stanovište nám musí trvať šialene dlho. Papierik sme na krabičku mali namapovaný rýchlo. No potom prišla kríza spôsobená štvrtým slovom "lentilky". To, že ostatné písmenká sú na obrázkoch lentiliek, bolo jasné aj bez neho. Načo tam teda je? Musí to byť kľúč k riešeniu. Čítať po stĺpcoch? Nič. Použiť len tieto tri farby, cez ktoré ide? A tie čítať dokola? Nič. Použiť ostatné farby? Nič.

Dokonale zaujatí týmto zavádzajúcim "kľúčom" sme na lentilky čumeli dobre vyše hodiny, kým sme si konečne všimli, že farieb na krabičke je 7.

Mišofovo hodnotenie: 8/10

Nápad aj realizácia výborné. Ja osobne by som dal do každej krabičky iné počty lentiliek tých 6 zvyšných farieb, ale to je asi jedno. Ale to štvrté "lentilky" je podľa mňa nesystematický zásah do šifry -- keď už vidím riešenie, je dosť jasné, že je správne, a nejak ho už prečítam.

Najzabavnejsie na tejto sifre bolo vidiet na turnikete plnu krabicu ruzovych lentiliek. Az dovtedy som si myslela, ze ruzove sa ani nevyrabaju (to som este pri lusteni kontrolovala aj jednu original krabicku, v ktorej som ziadne ruzove nenasla).

3. krížovka s rozdielmi písmen (18:35 -- 19:10)

Teda, ak toto sú tie ľahké šifry na úvod, nechcem vidieť čo bude ďalej.
-- MišoF po dolúštení trojky.

Domáca príprava na jednotku: vieme, že graf zo Sirek sú dĺžky pomenovaní čísel ("jedna" -> 5, "dva" -> 3, ..., "dvacet" -> 6), takže vyplnené políčka sú dielom pár minút. Potom síce dosť dlho netušíme, čo s tým, ale všímame si "veľké sú zhruba vľavo, malé vpravo", a potom už prišiel aj správny posledný krok.

Mišofovo hodnotenie: 10/10

Stelesnená dokonalosť vrátane nápovedy. Žiadne mätúce prvky, všetko jasné a logické, takto to má vyzerať.

4. pí (19:40 -- 19:50)

Predieranie sa tŕním pri dohľadávaní dáva tušiť, že tohto roku budú achillovkou nášho tímu dohľadávania šifier.

Pri prvom pohľade na zadanie a na dva otázniky v bublinke hovorím "pí" a dodávam, že možno to číslo. YoYo pridáva správnu interpretáciu čísel a ideme ďalej.

Mišofovo hodnotenie: 10/10

Ľahké ale elegantné.

Tak tu sa konecne vyplatilo, ze sme sa kedysi v detstve s bratom pretekali, kto sa nauci naspamat PI na viac desatinnych miest, sifru sme v podstate rovno citali.

5. druchněšňoufel (20:20 -- 21:05)

Eurokalkulačka prišla k slovu. Približný postup nášho riešenia: identifikujeme Šumperk, Rudu, Moravu, nachádzame predvrchol a Brannú, voláme priateľovi aby zistil dĺžku Moravy, následne s radosťou zisťujeme, že na mapách máme z druhej strany všetko potrebné. (Toto bol výborný krok autorov!) Dorátávame pomery vhodných dvoch predpôn, meriame a ideme.

Mišofovo hodnotenie: 8/10

O trochu viac premenných a už by to bola otrava :) Takto to bolo tak na hranici. Mohol byť väčší dôraz na porozumení textu a dohľadávaní objektov a menší na rátaní.

Podla mna ani tak nie sifra, ako slovna uloha z matematiky a nekonecne mnozstvo trojcleniek a pomerov. Ale aspon som sa najedla, kym ostatni lustili pocitali, kedze na predchadzajucej sifre som ani nestihla vytiahnut chlieb a uz sme isli dalej.

6. dlhý rad písmen (20:20 -- 21:05)

Ako vidieť z toho, že si oba slovenské tímy brali nápovedu, nebolo pre nás ľahké prísť na to, čo s zadaním. Mätúce boli aj dĺžky reťazcov, ktoré navádzali k tomu rozdeliť spodný text na štvorice, čo nikam neviedlo. Nápoveda však bola vynikajúca, a po nej sme sa chytili. Paradoxne, na slovách "bytové družstvo" :)

Interpretácia výsledku bola bolestivá -- že by bouda, označená v mape "bd", malo byť to bytové družstvo? Ale keďže sme už ani za 10 minút nič lepšie nenašli a nevymysleli, šlo sa. Asi pomohlo, že sme už zažili Slezskou Ostravu aj SUD, a tak nás nejaké bytové družstvo len tak rozhádzať nemohlo :)

Mišofovo hodnotenie: 6/10

Nápad ma nijak neuchvátil. (A text riešenia tiež nie.) Ale ešte raz, nápoveda 11/10!

Napad zaujimavy, ale dost to trvalo kym sme napasovali vsetky slova spravne. No a to bytove druzstvo uprostred lesa...

7. súhvezdia (23:23 -- 23:36)

Po "hic sum" je v podstate jasné, že súhvezdia, po pohľade na hviezdy na mape aj to, že vlajková abeceda. Nezdržali sme sa tu. Rehoceme sa na "blbě se s ním parkuje" a ideme ďalej, v ústrety blúdeniu.

Mišofovo hodnotenie: 10/10

Milá, ľahká dvojstupňová šifra. A ten žartík s "o 19:00" bol dobrý :-)

8. braille (02:15 -- 02:25)

V živote som hádam nevidel lúku, ktorá by mala roh. Ale zato som už na šifrovačkách niekoľkokrát stretol stanovište v rohu lúky. A nikdy to nedopadlo dobre.

Náš presun 7-8 trval dokopy dve a pol hodiny. Prešli sme správnou lúkou, prešli sme dvoma jej nesprávnymi "rohmi" aj tým správnym, zadanie sme nestretli, obišli sme si hodný kus lúky dokola, keďže pomedzi stromy ani bažinami to moc nešlo, vyliezli naspäť na žltú, venovali pol hodinu odskúšaniu interpretácie "roh celého svahu, nie len toho čo my považujeme za jednu lúku", a následne skúsili ešte raz tie rohy, kde sme to predtým nenašli.

Roh lúky je nahovno "upresnenie". Roh lúky nie je upresnenie. Upresnenie je "pri nájditeľnom objekte". Ako napríklad pri vrchnom stožiari vleku. Aha, ale ten nájditeľný nebol. Lebo bol (asi urvatý a) drbnutý v lese. Aha, takže sme ho vlastne našli. O pár minút skôr ako šifru. Tak asi nájditeľný bol :-P

Samotná šifra 8 padla za PÄTNÁSTINU času potrebného na jej nájdenie. Rozklad na prvočinitele ukazuje, že číslo v zadaní je (počet riadkov mínus 1) krát (počet stĺpcov), tým je vymaľované, prečítať a ide sa.

Mišofovo hodnotenie: 6/10

Hádam až príliš očividné. Hej, treba aj také, ale páčiť sa mi nemusí, moje hodnotenie je predsa subjektívne :D

Hm, uz si ani nepamatam aka to bola sifra. Ale zato ten dvojhodinovy pochod mokrou lukou, mocarinami, lesom a inou dzunglou si pamatam velmi dobre. A jedno pozorovanie na ktore som prisla na tejto sifre: lepit diery vo vibramkach sekundovym lepidlom sa nie vzdy vyplaca :)

9. roky v 26kovej sústave (asi 03:35 -- 04:34)

Po príchode berieme "hint zadarmo". Ach jaj, kiež by sme to nerobili. Tak, ako bol ten predtým geniálny, tento bol akurát tak zavádzajúci. Znel "Zlatá Bula Sicílska = 676 + 520 + 16". Z čoho sme síce začali tušiť 26-kovú sústavu, aj to že 1212 je ten správny rok, ale spoľahlivo nás na dosť dlho zabil krok ako zo ZBS, resp. z celého reťazca, dostať (1,20,16), čo by mali byť zodpovedajúce cifry. Nuž, nijak, nešlo to, hint bol zlý a tento krok neobsahoval. A toto nás opäť zamestnalo natoľko, že kým sme sa od toho odpútali a začali robiť len so zadaním, prešla hádam trištvrte hodina. Samotná úloha bola ľahká. Škoda, že sme brali hint, boli by sme tu o dosť kratšie.

Mišofovo hodnotenie: 9/10

Výborný nápad, pekné textové spracovanie, škoda, že ste si nedali prácu nájsť hint kde by sedeli všetky kroky.

Ked som videla pomerne dlhy text zadania, tak som urobila v tom momente najlepsie rozhodnutie a rovno zaspala. Ako sa neskor ukazalo, celkom to padlo vhod, vdaka tomu ze sme tam stravili peknu chvilu som si aspon dobre oddychla. A po zobudeni pomohla doriesit sifru (velka vdaka byvalej triednej ucitelke, ktora nas ucila slovencinu a dejepis, takze rok prichodu Cyrila a Metoda mam hodne hlboko vryty v pamati).

10. bohvie o čom bola (05:14 -- 05:14)

Benefit za Bezvíček: desiatku podľa plánu vyzdvihávame, preskakujeme a smerujeme na turniket.

11. (ú)střední topení (05:54 -- 06:17)

Chlebík so šalátom, čajík, radosť až na kosť. A krásna obrázková šifra k tomu. Zobúdza sa Danka, ktorá devinu prespala, odhaľuje z (z)vratných lahví princíp, postupne dávame asi 10 ďalších a už je jasný aj zvyšok textu a ako deviaty tím vyrážame do finále.

Mišofovo hodnotenie: 10/10

Stelesnená dokonalosť podruhé. Skvelý cit pre jazyk, vtipné kombinácie slov, k tomu pekné a výstižné grafické stvárnenie, klobúk dolu.

Nadherna sifra, asi jedna z najlepsich co boli tento rok. Chvilu mi trvalo, kym som ostatnym polospiacim clenom vysvetlila princip (pozor vlk - pozor vlak. Coo? Aky vlak? Vlak je vedla, tuto je No pockaj zajac...).

12. dvakrát OR (06:40 -- 07:04)

Môj prínos je že som do zadania dokreslil vodorovné čiary medzi riadkami a zaspal. Danka potom našla správny postup, čo s tým ďalej.

Mišofovo hodnotenie: 5/10

Bleh. Takéto grafické šifry s princípom "skúšaj, čo kam posunúť a čo tam s tým spraviť" sa mi nikdy moc nepáčili, pričasto je tam priveľa rovnocenne vyzerajúcich možností. Toto bola z tohto súdku ešte jedna z lepších, ale aj tak bleh.

V podstate lahka sifra, ked nas to konecne napadlo prekreslit na foliu a prekryvat, tak riesenie bolo takmer ihned. Akurat ze vdaka nedostatku spanku a prvemu slniecku nas to dost dlho nenapadlo.

13. spavá slepota v akcii (07:16 -- 09:20)

V nociach pred hrou príšerne nevyspatá väčšina tímu úspešne upadá do spánku pri ľubovoľnom kontakte s lúčmi slnka. Nachádzame obce, nachádzame krajiny, oboch asi po 9 kusov, no napriek systematickému prezeraniu celého textu si nik nevšíma žiadnu rieku. Výskyty aj vyzerajú, že niečo tvoria, no bez riek to bohužiaľ skôr pripomína S ako 3ku. A tak po dvoch hodinách usudzujeme, že na cieľ to už nebude, a volíme možnosť "výrazne skôr a na málo prestupov doma".

Mišofovo hodnotenie: 9/10

Po zhliadnutí autorského riešenia mi je jasné, že za všetko môže naša nepozornosť, prameniaca zo skutočnosti, že cez zavreté oči sa zle číta, a s vypnutou hlavou ešte horšie myslí. Šifra je výborná, ale nie na takto neskoro! Škoda blúdení, o pár hodín skôr by sme to ešte asi dali :)

A to som v polospanku aj dvakrat povedala, ze tam vidim S alebo 5, ale nejako to uz nikomu nemyslelo natolko, aby sme tuto myslienku dotiahli dalej. Okrem nepozornosti este vadilo asi aj to, ze nazvy ceskych riek su pre nas (aspon pre mna urcite) absolutne nezname, takze neviem ci by sme to dali aj v normalnom stave.

Celkový pohľad

Svíčky boli vynikajúce. Nápad s turniketom už zjavne "dozrel" a z dramaturgického hľadiska sa mi velice pozdáva. Bezvíček a pomocné body vyzerajú že fungujú ako majú. Osobne by som radšej videl Bezvíček len ako kvalifikáciu, ale prežijem aj súčasnú podobu bez výrazného reptania :)

Celkovo je tohtoročná sezóna asi najkvalitnejšou šifrovačkovou sezónou ever, po Bedne a Osude už tretia šifrovačka, ktorou som nadšený. Len tak ďalej!

A budúci rok nechceme také hnusné dohľadávania!

Niekolko zabavnych hlasok z hry

Toto je co za tempo? Pohyb! Prahory by uz boli aj najedene! MisoF v Breclavi, cestou do restiky

Jeeeej, Prahory su za nami :). niekto v dave cestou z vlaku na start

Kde je asi ta asfaltka? (vruuuuum auto preletelo par metrov od nas) Aha, tam, dakujem. niekedy uprostred noci niekde daleko od civilizacie

S-J-E-Z-D-O-V-K-A-V-R-C-... Vrchol? To nieeeeeee! Monika

Yoyo: Je 8:41
zaspata Janka pozera do sifry: Co je 8-41???
Monika: Nic, daj si cokoladku :)

Danka: Misko, ty beries batoh, ale kto berie Janku? (ktora nam uz uspesne zaspala na lavicke v parku)
MisoF: Spanok.