Naša cesta TMOU (ročník 8, rok 2006)

Pár týždňov vopred – kvalifikácia

Na tretiu hodinu popoludní naplánovaná "Haluz afterparty, codename Vyúčtovanie" u MišoFa a Janky. Nazbieralo sa postupne desať ľudí, v rámci normy poúčtovalo bločky čo zostali po Haluzi, pojedlo sa, popilo, popolievalo koberec, a tak.

S blížiacou sa hodinou šiestou nastáva debata: ako poskladáme tímy na Tmou, a ako sa rozdelíme dnes na kvalifikáciu? Pri najlepšej snahe pár stálych preborníkov a preborníčok Tmou nestíha, a zas na druhej strane pár ľudí (sa) nestíhalo (zorganizovať na) kvalifikáciu, takže tento problém bol skutočne ťažší ako vyzeral. Nakoniec skončil načrtnutím myslenej čiary stredom obyvačky, a "my naľavo sme spolu a riešime v obývačke".

Takže na kvalifikáciu sa u nás začali pripravovať dva tímy. Tím "Koniec Sveta Prichadza" v zložení JanoS, Kori, Vlado, YoYo a Yulka si pre seba zabral obývačku, tímu HALUZná ORGanizácia v zložení MišoF, Janka, Monika, Braňo a DankaF zostal zvyšok bytu.

Neuveriteľnú štvrť hodinu pred začiatkom sa logujem do systému... a so šokom zisťujem, že podľa serverového času o tri minútky začíname. Bytom vládne desaťčlenná panika, presúvajú sa perá, ceruzky, podložky, čisté aj štvorčekované papiere, jedlo, pitie, ľudia, ... Prichádza 18:00 serverového času a... nič. Píšem na fórum, o pár minút sa dozvedám, že Tom to na poslednú chvíľu zachránil a kvalifikácia začne normálne. Okej, aspoň nám kus opadne ten adrenalín :-)

(V nasledujúcom texte je popis postupu tímu HALUZná ORGanizácia, o druhom tíme viem pochopiteľne len toľko, koľko sme sa po hre pri rozhovore dozvedeli.)


Ping. Osemnásť nula nula, zadania prvej sady, ideme na to. Holubí dum vidím okamžite, zamestnávam Danku vypisovaním čísel slov podľa textu. Trojka na nás priam kričí "morzeovka", len napasovať. Z počítača čítame štvorku, všímame si nulu. So far so good.

Zadanie 11 hodnotíme slovami: "To určite sú naozaj zbastardené nejaké existujúce vypočítavanky... Hm, to bude kruté. Skuúime trochu pogoogliť a ak nič, tak nič, jediné šťastie, že pri tomto formáte kvalifikácie stačí dať zvyšné."

Bohužiaľ, inštinkt, ktorý ma už raz neklamal na Svíčkach ("to bude určite normálna krížovka v češtine a sme nahratí"), ma nesklamal ani tentokrát. A ak by vás to zaujímalo, slovenské vypočítavanky sú skutočne odlišné od tých českých. Radikálne.

Trocha googlenia k ničomu nevedie, a tak sa s Monikou a Dankou púšťame do morzeovky, zatiaľ čo Janka s Braňom skúšajú napasovať parabolu na štvorku.

Morzeovka časom neodolala náporu, a tak Danka diktuje čiarky a bodky, ja zapisujem "KJASUTR... moment, tam je určite ešte jeden oddeľovač čo si si nevšimla!" skáčem ku kompu a zadávam správne riešenie, bez kontroly. Však načo :-)

Zostáva parabola, a po pár minútach prichádza môj legendárny prejav: "No hej, parabola, ale tam je toľko možností... Ktoré políčka beriem? A celé čísla sú na priesečníkoch, alebo sú to políčka? A kde je vlastne nula? ... (rana do čela)". Nula, ty debil ;-) Parabola je na svete, a sme v úrovni dva. Janka na moje riešenie ešte reaguje slovami "to som predsa skúšala, ukáž... aha, som bola o jedno posunutá".

Niekde v priebehu sady prichádza objednaná pizza, takže tlačíme do hlavy pizzu. Nakoľko komu adrenalín dovolí odtrhnúť sa od väčšej drogy – riešenia úloh. (Ja som nemal ani kúsok z ananásovej, presne z tohoto dôvodu. Dobre mi tak.)


Na druhej úrovni náhoda jak sviňa: šifra 21. Takmer presne toto sme mali pripravené ako šifru do Haluze. Nepoužili sme ju, s hlavným argumentom, že pre chudákov Čechov bude moc drsná. Postupom času toho čím viac ľutujeme -- keby sme neboli takí útlocitní, nemuseli sme teraz stáť na opačnej strane bariéry. Nuž, ako hovorí jedno milé slovenské príslovie: "Urob druhému dobre, oserie ti plot."

Zadanie 23 je jasné, prvé pásiky kódujú Tmou, druhé to, čo chceme dostať. Venovali sa tomu Braňo, Monika a Danka, ja som sa už len dozvedel, že to majú. Ja s Jankou zatiaľ postupne bojujeme s 21kou. O 18:50 už vieme o poslednom slove zo STRC PRST, skúšame cvične zadať KRK, ale nesprávne. A nasledujúca veta je problém.

O 19:10, keď zvyšok tímu odovzdáva farby, máme už celý text až na vetu: "Pomocí tohoto slova udělej VÝKUTEJ pro známou TENATAHUJI." A v tomto stave zostávame najbližších 40 minút. Odhadujeme, že "výkutej" bude "výraz", ale transformácia nám nedáva zmysel. A s posledným slovom nevieme hnúť. Ani jedno synonymum ani antonymum slov "tenata", "tah", "na", "natahuj(i)", ktoré v češtine poznáme, nám tam nepasuje.

Cvične skúšam zadať KRKOVICKA a zvažujem ešte KRKAVEC a KRKONOS, nič iné už vo wordliste nemám. (Po prečítaní riešenia vidím, že chcem lepší český wordlist...)

Počas tohoto času zvyšok tímu skúša pomôcť, neskôr rezignuje a venuje sa paličkám. Bezvýsledne. Aj po zverejnení riešení sa nám paličky zdajú najhoršou šifrou kvalifikácie. Po 40 minútach sme prehryzli vlastnú hrdosť a zavolali známym do zahraničia :-), aby nám povedali zoznam synoným. A konečne máme TEPNU, Jankine znalosti anatómie poradia, čo googliť, a konečne druhá sada hotová.


Tretia sada začína. Skúseným okom kuknem na obrázok, dopíšem abecedu, odnesiem zvyšku tímu a začínam sa hrať so slovami z 31. Zatiaľ Monika s Braňom dávajú druhý krok, vyhrabú z toho "TAHEJ PISMJNKY". Po oznámení tohoto stringu mi okamžite udrie do očí, ako ho získali :-) a z písmena J dávam správnu nápravu. Do ruky ceruzka a ide sa.

Pri prvom pokuse samozrejme zvolím nesprávny posun, a veselo asi päť či šesť krokov tlačím dopredu T, kým mi to dôjde. Druhý pokus je už lepší. Tímová morálka vynikajúca, zvyšok tímu dopredu háda nasledujúce písmená textu, ktorý vyrábam (čím ma dokonale pletie :-). Končíme a tešíme sa. O to viac, že obývačkový tím ešte bojuje s trojkou. Letmá návšteva ukazuje, že už sú na pismjnkách, a skutočne o pár minút už aj oni oslavujú.

Mno, nebolo to zlé, môžeme byť so sebou spokojní. Riešiť šifry zvládame. Nebyť boja s cudzím jazykom, sme niekde okolo tretieho miesta. Fajn, uvidíme na Tmou. Dúfajme, že všetky Slovákov zabíjajúce šifry sa minuli v kvalifikácii. Ehm. No, uvidíme.


MišoFovo subjektívne hodnotenie šifier kvalifikácie

11 riekanky6/10 Hm. Pre české tímy asi fajn a ľahká šifra. Rozhodne by mi nerobila v slovenčine problém. Takto to bolo trochu depresívne tým, že sme vedeli, že bez veľkej námahy ju jednoducho nedáme. A vôbec by to pre nás nebola zábava, a to je v mojich očiach asi jej najväčšie mínus. Ako jednu šifru zo štvorčlennej sady ju ale beriem. A hodnotím nie princíp, ale moje vnímanie pri riešení, princíp si zaslúži viac.
12 holubi10/10 Priamočiara, ľahká, ale elegantná, presne to, čo treba do prvej sady.
13 morse9/10 Morzeovka už je taká otrepaná, že nájsť nový kabát pre ňu nie je ľahké. Tento bol celkom pekný, a pre skúsené tímy dostatočne jasný. ("Aha, ja som jasná morzeovka, len vymysli ako presne!")
14 parabola10/10 Cool nápad, výborná realizácia. V správnom momente (keď som pochopil nulu :-) ešte pomohlo v utvrdení správnosti aj to, že bolo vidieť, že na konci je ten text trochu násilnejší => je tam viac písmen riešenia.
21 edit5/10 Opäť pre Slovákov depresívna šifra. Presne sme vedeli, čo s ňou, po prečítaní prvých dvoch slov. Samotný pôrod ale bolestivý. Ale kým to šlo, bavili sme sa dobre :-)

Načo tam vôbec bola tá nápoveda? Keby bolo zadanie bez nápovedy, dostala by v mojich očiach šifra vyššie hodnotenie. Použitá nápoveda podľa mňa len brala tímom radosť z pochopenia princípu.
22 palicky2/10 Táto šifra sa mi z celej kvalifikácie páčila najmenej. Aj po pozretí riešenia som nechápal, ako a čo sa malo otáčať. YoYo z KSP tímu strávil 40 minút presne tým, že skúšal rôzne možnosti, ako čo okolo guličiek otáčať, bezvýsledne. Správne riešenie sa IMHO nedá stručne jasne a jednoznačne popísať, a nie je elegantnejšie od 20 iných možností, čo s tým robiť.

Ja som možno trochu fajnšmeker, ale veci ako "odhadnem čo má vyjsť a nejak to napasujem", prípadne "spermutujem nejako bez princípu písmená a dostanem" mi nevoňajú. Od správneho riešenia čakám jednoduchosť, eleganciu a systém, a to mi tu chýba.
23 farby8/10 Pekná šifra, dobre realizovaná, pomerne štandardný spôsob "nápovedy v zadaní" dáva trochu výhodu skúseným tímom.
31 bitmapa?/10 Nedolúštili sme, takže nehodnotím. To, že číslo je vždy súčtom písmen, sme odhalili skoro okamžite, ale za prvých pár minút nepomohlo k druhému kroku. Jediný záver bol "ale však potom je to tam zbytočné!" Potom sme doriešili 32 a už nebola motivácia pokračovať.
32 pismenka10/10 Výborná záverečná šifra. Logické riešenie, krásne napovedá po predposlednom kroku. Z "tahej pismjnky" je všetko tak očividné... Autor má moje uznanie.
celkovo8/10 Dokonalé to nebolo, viem si predstaviť aj lepšie sady úloh. Prvá a tretia sada boli výborné, druhá podľa nás už pomenej. Dôvodov pre tento postoj je tu dúfam dosť. Obtiažnosť sa podarilo trafiť tak akurát. A až na to utrpenie pri 21ke (a zvyšok tímu pri hľadaní elegantného princípu na 22) sme sa skvele bavili. A to je hlavné. Ďakujeme!

Piatok 3. novembra...

Ako to dopadlo? Prešli sme či zostali na druhej šifre? A bol sneh? Dočítate sa tu niekedy v novembri :-))