TMOU 2012: nelineárny guláš

Základný dojem jednou vetou

Skvelá šifrovačka s smutne nezvládnutou realizáciou náročného nelineárneho prvku.

Pochvaly

Tohtoročná Tmou bola ťažká ale pekná. Snáď s výnimkou drôtu, ktorý sa vyriešil skoro sám (ale bol prudko zážitkový) nebola na Tmou ľahká šifra. Ou kej, boli tam pomocné šifry na 1ke, tie boli stavané aj pre začiatočníkov, no potom to už bola morda. A to veľmi príjemná morda, spojená so zadosťučinením po každej šifre. Tak má veľká ťažká šifrovačka vyzerať.

Som presvedčený, že 95% tejto Tmou bolo skoro dokonalej. Viem, koľko je za tým úsilia, a som rád, že sa do toho kvôli nám púšťate. Vypočujte prosím ale aj kritické slová o tých zvyšných 5 percentách.

Kritika po prvé

Tak, ako som sa tešil na nelineárny prvok, tak som bol sklamaný z toho, ako dopadol.

Flexagon na štarte bol super. Hoci flexagony poznáme, aj tak sme z dvojice riešení pekne podľa plánu orgov našli len jedno a vyrazili na naše prvé kolečko. Časom návrat na Riviéru, obdržanie toho istého zadania a nájdenie druhého riešenia fungovalo ako malo a nevidím v tejto časti realizácie takmer žiadny problém. Teda, až na jeden.

V pravidlách sa (ako každoročne) píše: Postup týmu na základě vyluštěných zpráv může být kontrolován i na jiných stanovištích než pouze v cíli.

A potom sa to nekontroluje. Nikdy, nikde. A to je škoda. Malo by sa, aspoň na kľúčových miestach.

V pravidlách sa taktiež píše: Není dovoleno přeskakovat stanoviště. Nalezne-li tým náhodou stanoviště, jehož název nenavazuje dle pravidel slovního fotbalu na název stanoviště předchozího, nesmí si vzít zprávu. Musí nejprve najít předchozí stanoviště a vyřešit příslušnou zprávu.

Stalo sa to tohto roku? Ani omylom. Dovolím si tvrdiť, že väčšina tímov, ktorá vyzdvihla svoju prvú kópiu transformace, podľa koncového e zamierila na Riviéru. A tam naozaj bez kontroly vyriešenia tejto šifry dostala pôvodné zadanie, čím uzavreli prvé kolečko a mohli si riešenie (oboch verzii naraz) transformace odložiť na neskôr. Toto je podľa mňa jasné miesto, kde nutne mala byť kontrola vyriešenia šifry a bez nej nedávať tímom ani zadanie, ani žiadnu informáciu. Snaha dodržiavať pravidlá tu prudko znevýhodňovala.

A kritika po druhé

Je zjavné, že sa z kolečka dalo odísť aj bez vylúštenia všetkých šifier na ňom. Absurdná možnosť a) je šťastná náhoda pri prvom lúštení transformace. To sa asi nestalo, ale možné to bolo. Reálna možnosť b) je situácia, kedy tím po návrate na Riviéru pochopí, že ho čaká druhé kolečko, odhadne, že sa opäť vráti na transformace a tú dorieši. Takéto riešenie situácie by bolo cool, zaslúžilo by si uznanie a možno aj bolo orgami zamýšľané, to netuším... lenže bolo proti pravidlám.

Dotretice citát z pravidiel: Cílem hry je projít na základě vyřešených zpráv ve správném pořadí všemi stanovišti až do cíle.

Tím, ktorý neprešiel všetky stanovištia v poradí, ktoré zodpovedá karte tímu, neprešiel podľa pravidiel korektne Tmou. Neboli ste si druhýkrát vyzdvihnúť zadanie transformace? Neprešli ste korektne Tmou. Šikovne ste zvládli vynechať riešenie časti kolečka? Neprešli ste korektne Tmou. Môže to znieť ako chytanie za slovíčka, ale pravidlá sú tu na to, aby mali všetky tímy rovnaké podmienky. A obzvlášť v ročníku, kedy sa experimentálne skúša "nelineárny prvok", je nutné pravidlá dodržiavať čo najpresnejšie -- pretože nemáme iný, lepší spôsob, ako prísť na to, čo orgovia od hry chcú. Kto sa od pravidiel odchýli v svoj prospech, získa nefér výhodu voči tým, ktorí ich čo najpoctivejšie dodržiavajú a spravia si trebárs polhodinovú zachádzku navyše. (A ak napísané pravidlá nezodpovedajú predstavám orgov, chyba nie je v hráčoch.)

Náš smutný koniec na konci kolečka

Po tom, ako sme sa dopracovali na koniec druhého kolečka (a teda mali vylúštené šifry drát, předmět a transformace1), prebehla u nás nasledovná úvaha:

Na záver už len povzdych nad hodinami strávenými lúštením transformace pred objavením správneho postupu: Toto ako prešlo cez testerov?? Preboha prečo je to celé kreslené ako cesty idúce ponad/popod seba, keď je táto informácia pri riešení úplne irelevantná (rovnako by fungovali jednoduché čiary) a zároveň to robí z elegantnej šifry šifru-skúšaj-skúšaj-tisíce-možností kým netrafíš správnu kombináciu, čo použiť, ako to použiť a čo ignorovať. Fuj. Plus si viem predstaviť omnoho lepšie spracovanie, ktoré by aspoň trochu pripúšťalo možnosť druhého kroku riešenia, ale to už je fakt jedno.

Pozitívny záver

Na Tmou budeme spomínať v dobrom, bavili sme sa, páčilo sa nám, zvíťazili sme nad sebou a dlhým zákysom a bolo to fajn. Len teda v rámci priblíženia sa dokonalosti si podľa mňa vyššie spomínané body zaslúžia diskusiu.

-- mišof